t

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - rok szkolny 2017/2018

rok szkolny 2018/2019

rok szkolny 2016/2017


logo Szk prom

Realizacja programu w roku szkolnym 2017/2018

Bezpieczeństwo

Ekologia

Profilaktyka, spektakle, warsztaty

Wycieczki i spacery

Zdrowe odżywianiePrzygotowanie materiałów: Barbara Bulczak
Realizacja programu - rok szkolny 2017/2018
Galeria zdjęć
ptaki

strzałka

Dnia 9 listopada 2017 r. odbyły się w naszej szkole „Zielone lekcje”, czyli edukacja przyrodnicza na żywo.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli możliwość zobaczenia żywych ptaków: sów, sokołów i jastrzębi. Dowiedzieli się, czym różnią się te grupy ptaków, zapoznali się z rolą jaką pełnią w przyrodzie, a także zobaczyli je latające ponad własnymi głowami.

Ta żywa lekcja przyrody była cennym doświadczeniem, zwłaszcza dla uczniów, którzy mogli trzymać ptaki na ręku. Po zajęciach wszyscy odważni uczniowie, mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z sową Płomykówką.


strzałka

Od marca do maja 2018 r.chętne klasy (starsi uczniowie od klasy V zaczynając) włączyły się do programu „Żyj smacznie i zdrowo” VII edycja.

W ramach programu odbyły się lekcje ze scenariuszem w trzech klasach: V-VI, gimnazjum klasa II oraz w klasie SPP, oraz gotowanie wybranych PRZEPISÓW (jak np. omlet z pomidorami, szczypiorkiem i chlebem razowym, czy zielony shake warzywny).

Jak co roku było smacznie i zdrowo).


Galeria zdjęćEksperci "Żyj smacznie
i zdrowo
Kichaj na przeziębienie
- gazetka dla rodziców
żyjżyjżyj


Galeria zdjęć
turniej

strzałka

6 czerwca 2018 r.przy pięknej pogodzie po raz kolejny w naszej placówce odbył się XXIV już Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych.

W zabawie wzięli udział wszyscy nasi uczniowie oraz przedstawiciele szkół, placówek z różnych miejsc całego województwa.

Atrakcją imprezy byli ruggbyści ze Stanów Zjednoczonych, którzy przeprowadzili z uczestnikami turnieju małą rozgrzewkę, jako wstęp do kolejnych zadań ruchowych.

Wszyscy otrzymali dyplomy i upominki. Było radośnie i aktywnie


Galeria zdjęć
witaminy

strzałka

Dnia 15 czerwca w naszej szkole odbył się Happening „Witaminowy Zawrót głowy” w dwóch grupach wiekowych.

Uczestnicy na spotkanie przyszli z wcześniej wylosowanymi, a następnie przygotowanymi w klasach plakatami dotyczącymi jednej witaminy.

Podczas Happeningu dzieci przedstawiały wszystkim swoją witaminkę (w jakich produktach najczęściej występuje, dlaczego warto ją spożywać, dlaczego jest dla naszego organizmu ważna.

W ten sposób poznaliśmy wiele witamin.


Jako podsumowanie spotkania wszyscy odtańczyli i odśpiewali ‘Witaminowe ABC” wraz z Kubusiem – patronem programu Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Przygotowane witaminowe plakaty znalazły swoje miejsce na ścianach korytarza, aby każdy mógł lepiej zapamiętać nasze witaminy.

imagebam.com imagebam.com

Galeria zdjęć
dzień rodziny

strzałka

19 czerwca w naszej szkole miał miejsce wyjątkowy dzień - Dzień Rodziny.

Uczniowie wraz ze swoimi najbliższymi - rodzicami, dziadkami, babciami, a nawet kuzynkami, udali się nad jeziorko, by wspólnie spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Promowaliśmy zdrowy i aktywny styl spędzania czasu wolnego, przy sporej dawce ruchu. Przygotowane były liczne atrakcje: gra terenowa, bańkowy zawrót głowy oraz malowanie wspólnego wielkiego obrazu!!!

Zmęczeni i głodni wylegiwaliśmy się w słońcu na kocach, piekliśmy kiełbaski. Nasze dobre humory, uśmiech, głośny śmiech przegoniły ciemne chmury i zaprosiły na polanę piękne słońce. Wszyscy wspólnie wesoło i aktywnie bawili się tego dnia!


Galeria zdjęć
hipo

strzałka

Przez cały rok szkolny 2017/18 odbywały się w podkartuskiej Leśniczówce zajęcia hipoterapii, prowadzone przez p. Ewę Budźko, z pomocą rehabilitantki p. Renaty Kurowskiej.

Zajęcia wspomagały rehabilitację ruchową naszych wychowanków, wpływały na obniżenie napięć mięśniowych, poprawę stanu emocjonalnego dziecka oraz pozwalały na obcowanie ze wspaniałym zwierzęciem, jakim jest koń.

W zajęciach brali udział wybrani uczniowie w naprzemiennych grupach (1 x w tygodniu).


Bezpieczeństwo

Galeria zdjęć
policjant

strzałka

Na początku listopada 2017 r. spotkaliśmy się w szkole z mł.asp. Radosławem Ujmą - policjantem z Komendy Policji w Żukowie, aby utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze.

Oglądaliśmy ubiór i wyposażenie funkcjonariusza policji oraz wyposażenie radiowozu.

NAJBARDZIEJ podobało nam się wsiadanie do pojazdu i puszczanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

Pan policjant otrzymał od nas pamiątkową kartkę z upominkiem wykonanym przez starszych uczniów.


Galeria zdjęć
jestemwidoczny

strzałka

Zaczęła się jesienna szarówka, a my chcemy być bezpieczni na drodze. W szkole odbył się happening "Jestem bezpieczny - bo jestem widoczny".

Obejrzeliśmy prezentację, przedstawiliśmy przygotowane hasła, rozwiązywaliśmy zagadki i różne zadania oraz bawiliśmy się na specjalnie przygotowanym placu - bezpieczna droga.

Wszystko to, aby utrwalić zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Wszyscy otrzymali odblaski-zawieszki lub opaski, a za ciekawe hasła klasy dostały nagrody - gry o bezpieczeństwie.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE JESIENNA PORĄ BĘDZIEMY WIDOCZNI I BEZPIECZNI.


Galeria zdjęć
bezpieczneferie

strzałka

W okresie przed Feriami spotkaliśmy się na Happeningu "Bezpieczne Ferie - zimowe porady na zimowe wypady".

Prezentowaliśmy przygotowane plakaty z omówieniem zasad bezpiecznego korzystania z uroków zimy. Wszystkie plakaty zaprezentowane zostały również w formie prezentacji „DOBRE RADY na ZIMOWE WYPADY”. Następnie ćwiczyliśmy refleks, który jest potrzebny podczas zabaw zimowych (i nie tylko) na tanecznej macie.

Spotkanie zakończyliśmy zimowym karaoke.

WSZYSTKIM życzyliśmy Bezpiecznego Wypoczynku i radosnego powrotu do szkoły.


Prezentacja "Bezpieczne Ferie" powerpoint


Galeria zdjęć
niewybuchy

strzałka

"Uwaga niewybuchy."

W czerwcu 2018 r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Starostwa Powiatu Kartuskiego - specjalistę do spraw Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pana Cezarego Sreberskiego z prelekcją i warsztatami „Uwaga niewybuchy”.

Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą postępowania w przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu wyglądającego na niewypał, niewybuch, a następnie każdy mógł zobaczyć w rzeczywistości bezpieczne części takich przedmiotów(łuski itp.).

Spotkanie było bardzo pouczające i z tą wiedzą bezpieczniej będziemy wkraczać w okres wakacji.


Galeria zdjęć
bezpiecznewakacje

strzałka

Bezpieczne wakacje

Jak co roku przed wakacjami spotkaliśmy się w dwóch grupach wiekowych, aby przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym spędzanym w różnych miejscach (morze, jeziora lasy, góry itp.)

Obejrzeliśmy prezentację oraz ćwiczyliśmy znajomość znaków drogowych oraz zasad postępowania w niebezpiecznych sytuacjach.

Wszystkim życzyliśmy dużo słońca, bezpiecznych zabaw, wspaniale spędzonego czasu.

Nasze dobre rady na bezpieczne wakacje zawiesiliśmy na naszej gazetce na holu głównym. Znalazły się tam również wakacyjne rady dla rodziców.

ZaproszeniePorady na wakacje
pdfpdf

Ekologia

Galeria zdjęć
Kubusiowi przyj

strzałka

Przedszkolaki w roku 2017/18 biorą udział w programie "Kubusiowi przyjaciele natury".

Na spotkaniach dowiadują się, co może zagrażać przyrodzie i jak postępować, aby wspomagać naturę: zwierzęta i rośliny, jak oszczędzać wodę, dbać o zdrowie i sprawność ruchową.

Na zajęciach przedszkolaki ćwiczyły segregację śmieci, nauczyły się pielęgnacji roślin domowych oraz określali sytuacje, które służą przyrodzie i te, które jej przeszkadzają. Nie zabrakło też zabaw z elementem ruchu. Jedno ze spotkań poświęcone było warzywom i owocom, gdzie podczas zajęć królowała zdrowa marchewka.

Wszyscy mali uczestnicy spotkań otrzymali książeczki przedszkolaka „Kubusiowi przyjaciele natury” oraz Certyfikat udziału w programie.


Galeria zdjęć
powitanie wiosny

strzałka

Na powitanie wiosny w marcu 2018 r. klasy szkoły podstawowej oraz przedszkolaki spotkały się na zajęciach warsztatowych „Powitanie wiosny”.

Dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy III pt. „Nadejście wiosny”, a następnie otrzymały sadzonki wiosennych kwiatów, doniczki i ziemię ogrodową w celu zasadzenia cebulek.

Sadzonki po wyrośnięciu kwiatów upiększą i umilą sale, w której uczniowie odbywają lekcje.

Była to prawdziwa lekcja przyrody.


Galeria zdjęć
park oliwski

strzałka

12 kwietnia wychowankowie szkoły udali się do Parku Oliwskiego w celu poszukiwań wiosny:-)

Znaleźli tam piękne kwiaty, słuchali śpiewu ptaków oraz podziwiali pąki na drzewach. Przypomnieli sobie zasady dbania o przyrodę.

Wszystkie wiosenne znaleziska zapisali na specjalnych kartach poszukiwacza wiosny:-) Przy okazji uczyli się korzystać ze środków komunikacji miejskiej oraz zachowania bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Galeria zdjęć
spacer

strzałka

Wiosenny spacer przedszkolaków był okazją do bliższego poznawania przyrody i zachwycania się jej pięknem.

Przedszkolaki usłyszały i utrwalały wiadomości przekazywane przez Panie wychowawczynie, jak dbać o przyrodę i w jaki sposób każdy może stać się prawdziwym ekologiem.


Galeria zdjęć
szkólka leśna

strzałka

Pod koniec kwietnia byliśmy z wizytą w Szkółce Leśnej w Leźnie.

Jest to miejsce ważne dla gospodarki lasu. To tu prowadzone są nasadzenia różnych gatunków drzew.

Obserwowaliśmy więc kwatery z sadzonkami drzew i rozmawialiśmy z panią Wiśniewską, leśniczym w Leźnie.

Wiemy, że drzewa są zielonymi płucami Ziemi i nie może ich zabraknąć. Przypomnieliśmy sobie również zasady pobytu w lesie, w którym jesteśmy zawsze tylko gośćmi.

Spotkanie zakończyliśmy ogniskiem.


Profilaktyka, spektakle, warsztaty

Program imprezy
niećpa

strzałka

24 listopada 2017 r. grupa 10 uczniów naszej placówki wzięła udział w imprezie profilaktycznej "NIEĆPA 2017" w Arenie GdyniaGaleria zdjęć
beznikotynek

strzałka

W grudniu 2017 gościliśmy aktorów Teatru STOP z Koszalina ze spektaklem „Beznikotynek”.


Spektakl "BEZNIKOTYNEK" jest programem, który w widowiskowej formie scenicznej traktuje o szkodliwości palenia tytoniu. Adresowany jest do widowni przedszkolnej i dla klas nauczania początkowego oraz w drugiej wersji - dla starszych klas szkoły podstawowej. Powstał wskutek sugestii ze strony Pełnomocnika Prezydenta Słupska ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pilotażowo prezentowany był w sześciu słupskich przedszkolach, zyskując życzliwy odbiór zarówno nauczycieli, jak i przede wszystkim dzieci.

W formie teatralnej zabawy w przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób, uświadamia najmłodszym widzom korzyści wypływające ze zdrowego trybu życia.

Dzieci wspólnie z aktorami biorą czynny udział w poszczególnych etiudach, które omawia prowadzący program Czarny Clown. Wszystkim wydarzeniom towarzyszy autorska muzyka "na żywo" w większości skomponowana przez Martę Gliniecką (Wiolinkę) lub Andrzeja Andermana (Maestro).

Wprowadzenie każdego nowego zagadnienia ilustrowane jest działaniem scenicznym wykonywanym wspólnie przez aktorów i dzieci. Spektakl angażuje aktywnie dzieci oraz zapewnia dobrą atmosferę zabawy.


Galeria zdjęć
dopalacze

strzałka

W starszych klasach gimnazjum oraz SPP w maju 2018 r.odbyło się spotkanie warsztatowe przeprowadzone przez pracownika firmy Dialog z Krakowa.

Warsztaty poświęcone były zagrożeniom w Internecie, w tym cyberprzemocy, gdzie mówiliśmy, na co zwracać uwagę, jak reagować, komu zgłaszać swoje problemy.

Podczas spotkania poruszony został również problem nowych syntetycznych narkotyków DOPALACZY.

Trzeba być tu bardzo uważnym, gdyż obecnie dopalacze obecne w obrocie wśród młodzieży nie przypominają często groźnych narkotyków. Często są kolorowe i niewinnie wyglądają. Nigdy nie sięgajmy po coś, co proponuje nam obca osoba.

pdf


Wycieczki i spacery

Galeria zdjęć
kino

strzałka

W ciągu roku szkolnego w placówce odbyły się różne wycieczki do Gdańska, Gdyni celem udziału w spektaklach filmowych, seansach teatralnych.

Uczniowie obejrzeli m.in. film pt. Pszczółka Maja - igrzyska olimpijskie", film "Listy do M.3", „Emotki”, spektakl w Teatrze Miniatura "Baltic. Pies na krze", spektakl w Teatrze Wybrzeże pt. "Koziołek Matołek", spektakl w Centrum Kultury Gdyni pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”, spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” w Operze Bałtyckiej.

Wychowankowie mieli możliwość wdrażać poznane zasady bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, poruszania się w ruchu ulicznym dużego miasta oraz prezentowania prawidłowych postaw poprzez odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych (kino, teatr, galeria, dworzec itp.)


Galeria zdjęć
kręgle

strzałka

7 grudnia 2017 r. klasy uczniów z autyzmem wybrały się PKM do Kartuz na kręgle.

Jednak na tym się nie skończyło, gdyż zanim zaczęli rzucać kule wcielili się w role kucharzy w restauracyjnej kuchni i przygotowali różnorodne pizze według własnych pomysłów (Z UWZGLĘDNIENIEM ZDROWYCH PRODUKTÓW), które potem z apetytem spałaszowali-)

Okazało się, że uczestnicy zajęć kulinarnych na kucharzy nadają się doskonale:-) Zbijanie kręgli również wychodziło im całkiem nieźle:-)


Wiosną wyprawę na kręgle w Kartuzach odbyli wychowankowie Świetlic, zabawa była bardzo udana.


Galeria zdjęć
przedszkole

strzałka

Grudzień 2017 r.


Kolejny już raz młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedziła dzieci z Przedszkola Krasnoludek w Żukowie.

Celem spotkania był udział w warsztatach plastyczno-technicznych, podczas których przedszkolaki z pomocą starszych koleżanek wykonały piękne, kolorowe ozdoby choinkowe. Wszystkie wykonane przez dzieci ozdoby zdobią choinkę klasową przedszkolaków.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej, przedświątecznej atmosferze, przy dźwięku kolęd.


Galeria zdjęć
archeo

strzałka

W dniu 23 stycznia 2018 r. uczniowie klasy IV-VII B i VI–VII B Szkoły Podstawowej oraz klasy gimnazjalne wybrały się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - DOM PRZYRODNIKÓW - przy ulicy Mariackiej.

Dzięki uprzejmości Muzeum oprowadzenie po wystawach i zajęcia muzealne dla naszych wychowanków były bezpłatne. Po muzeum oprowadzał nas i zajęcia przeprowadził pan Jacek Freza i p. Ania.

Uczniowie zapoznali się z wystawami stałymi muzeum, które poświęcone są pradziejom Pomorza oraz badaniom archeologicznym w Sudanie. Potem uczniowie uczestniczyli w zajęciach muzealnych. Podczas zajęć rozwiązywali trudne zadania, dotyczące wiedzy o zabytkach muzealnych. Wszyscy spisali się znakomicie. Następnie pan Jacek zaprezentował kilka oryginalnych zabytków archeologicznych, które można było wziąć do ręki.


Galeria zdjęć
sasek

strzałka

W czerwcu 2018 r. grupa starszych uczniów wzięła udział w aktywnej wycieczce na Mazury.

Harmonogram wycieczki:

  • 11.06.2018 – przejazd z Żukowa do Św. Lipki – zwiedzanie bazyliki i koncert organowy. Przejazd do Gospodarstwa Agroturystycznego "Sasek” - zakwaterowanie i obiad. Zwiedzanie gospodarstwa. Zajęcia kulinarne – pieczenie bułek. Kolacja. Gry i zabawy integracyjne.
  • 12.06.2018 – wyjazd do Szczytna – lekcja w Muzeum Mazurskim "Życie codzienne i zajęcia ludności wiejskiej na Mazurach w XIXw"; zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego, kościoła ewangelickiego, pomnik H. Sienkiewicza. Powrót do Sasku Małego, obiad. Hipoterapia i karmienie zwierząt. Kolacja. Dyskoteka.
  • 13.06.2018 – Wyjazd do Rucianego – Nidy. Rejs statkiem do Mikołajek. Spacer po przystani jachtowej. Obiad. Wyjazd do Żukowa

Czas na Mazurach jak widać spędziliśmy bardzo aktywnie:-) Było świetnie:-)


Galeria zdjęć
stezyca 1

strzałka

RUCH, ZABAWA, KREATYWNOŚĆ – tak spędzili czas w dniach 12-13 czerwca 2018r. niektórzy uczniowie z klas dzieci z autyzmem. Wybrali się oni na dwudniową wycieczkę do Ośrodka Słoneczne Wzgórze w Stężycy.

Pobyt był baaardzo wyczerpujący, przez cały czas coś się działo, dni były tak zorganizowane, że czas minął nam bardzo szybko:-) Malowaliśmy, biegaliśmy, głaskaliśmy i karmiliśmy alpaki, pokonywaliśmy tor przeszkód, braliśmy udział w warsztatach decoupage. To wszystko oraz mnóstwo innych atrakcji czekało na nas w Ośrodku.

Bawiliśmy się doskonale!


Galeria zdjęć
stezyca 2

strzałka

Wakacyjna aktywność.


Przez trzy aktywne dni grupa uczniów z SOSW odpoczywała na początku wakacji w ośrodku Słoneczne Wzgórze w Stężycy.

Były to dni pełne świetnych atrakcji i zdrowego ruchu przy cudownej letniej pogodzie

Podczas pobytu zdobyliśmy pieszo szczyt Wieżyca, zwiedziliśmy Centrum Edukacji w Szymbarku, łowiliśmy ryby, pluskaliśmy się w jeziorze oraz pływaliśmy kajakami wypożyczonymi w Marinie w Stężycy.

Czas upłynął nam zdrowo i aktywnie:-) Rekreacja i sport, woda, słońce, plaża - czego chcieć więcej?


Zdrowe odżywianie

Galeria zdjęć
soki

strzałka

W połowie października wszystkie grupy przedszkolne brały udział w zajęciach kulinarnych pod tytułem: "Za oknem jesiennie i kolorowo, a w przedszkolu smacznie i zdrowo".

Dzieci miały okazję utrwalić sobie wygląd i smak zdrowych warzyw i owoców oraz zapoznać się z bezpieczną obsługą sprzętu gospodarstwa domowego, takiego jak wyciskarka do soku. Każdy przedszkolak miał możliwość wyciskać sok pod okiem swojej pani.

Na koniec wszyscy z ochotą degustowali pyszne soki owocowo- warzywne....mniamm!


Galeria zdjęć
arte

strzałka

23 października 2017 r. odbyły się ciekawe zajęcia ARTETERAPII z owocem i warzywem w roli głównej: Jabłko i marchewki były tematem przewodnim:-)

Dowiedzieliśmy się, skąd możemy je wziąć, jak rosną, ile mają witamin i jakie pyszności możemy z nich zrobić:-) Mniam!

Dodatkowo zajęcia pobudzały do kreatywności i dzieci mogły tworzyć z kawałków owoców ciekawe kompozycje, np. królika, którego następnie można było ze smakiem zjeść.


Galeria zdjęć
sniadanie

strzałka

Nasza szkoła już po raz trzeci (8 listopada 2017r.) włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Odżywiania - czyli świętowaliśmyDzień Śniadanie Daje Moc.

Zdrowe śniadania rozpoczęły się w środę i kontynuowane były do piątku. Każda klasa w tym dniu jadła tylko zdrowe produkty.

Były pyszne owsianki, kanapki, sałatki, surówki, a nawet jajecznice. Nie brakowało warzyw i owoców. Wszystko było smaczne, zdrowe i kolorowe.

Gazetka dla rodziców - śniadanie w porze jesienno - zimowejpdf

Galeria zdjęć
jesien

strzałka

W dniu 16 listopada 2017 r.klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy zorganizowały spotkanie kulinarne pt. „Jesień w kuchni”.

Wszystkie dania powstały ze zdrowych naturalnych produktów. Uczniowie przygotowali: zupę z dyni, zapiekankę warzywną,a na deser ciasto z dyni i jabłecznik.

Kulinarne spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu naszego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie.


Galeria zdjęć
smaki regionu

strzałka

26 kwietnia 2018 r. klasy SPP zorganizowały w Szkolnej Kawiarence kulinarne spotkanie „Smaki naszego regionu”, w ramach zajęć „Polska nasza Ojczyzna”.

Uczniowie mogli degustować zdrowe Polskie produkty: zupę pomidorową z naturalnych pomidorów, wspaniały deser - grysik z owocami oraz drożdżówkę. Spotkanie palce lizać!

Wszystko odbyło się w regionalnym wystroju zarówno na stole, jak również zadbano o regionalne elementy ubioru dziewcząt, które podawały potrawy.


Galeria zdjęć
truskawka

strzałka

W czerwcu w klasie I odbył się Dzień Truskawki

Truskawka szczególnie na Kaszubach znajduje swoje miejsce na stole w deserach, ciastach, koktajlach, a najlepsza to prosto z krzaczka.

Uczniowie klasy I poznawali ten pyszny owoc wszystkimi zmysłami (oglądali, dotykali, wąchali, smakowali). Tego dnia TRUSKAWKA królowała i była tematem zajęć plastycznych, wierszy, piosenek. Na koniec wszyscy wspólnie przygotowali pyszny koktajl, pamiętając o wcześniejszym umyciu owoców.

WSZYSTKIM BARDZO SMAKOWAŁO.

powrót na poczatek strony