t

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - rok szkolny 2016/2017

rok szkolny 2018/2019

rok szkolny 2017/2018


logo Szk prom

Ubieganie się o przyjęcie do Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie rozpoczęliśmy z początkiem roku 2016/17 i był on dla nas okresem przygotowawczym.

W okresie kandydowania nawiązaliśmy kontakt z Rejonowym Koordynatorem Sieci i braliśmy udział w organizowanych spotkaniach. Przeszkoliliśmy w 2016r. Radę Pedagogiczną oraz pozostałych pracowników szkoły w zakresie koncepcji i zasad tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie. Uzyskaliśmy zapewnienie dyrekcji szkoły o gotowości wdrażania założeń Szkoły Promującej Zdrowie oraz społeczności szkolnej o gotowości do uczestnictwa w programie. Przeprowadziliśmy diagnozę stanu wyjściowego w obszarze klimatu społecznego szkoły. Ustaliśmy listę problemów priorytetowych oraz opracowaliśmy plan działań do ich rozwiązania.

Na koniec roku szkolnego przeprowadziliśmy raport z ewaluacji wyników działań szkoły wysyłając go wraz z wnioskiem o przyjęcie do Pomorskiej Sieci Szkół Promującej Zdrowie do Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Spełniając wszelkie kryteria w oparciu o decyzję Wojewódzkiego Koordynatora Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie p. Teresę Burczyk otrzymaliśmy 28 Listopada 2017 r. Akt przynależności do Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie uroczyście wręczony przez kapitułę Kuratorium Oświaty.

Obecnie staramy się o Certyfikat Wojewódzki.

Realizacja programu w roku szkolnym 2016/2017

Materiały warsztatowe i szkoleniowe

Realizacja programu - rok szkolny 2016/2017
Standardy
Szkoły Promującej Zdrowie
12 zasad
zdrowego żywienia
Zasady
dbania o zdrowie zimą

9. Prawa Dziecka - 2 czerwca 2017 r.


W dniu 2 czerwca 2017r. wciąż pozostawaliśmy w kręgu obchodów Dnia Dziecka.

Z tej okazji odbyły się spotkania w dwóch grupach wiekowych przygotowane przez pedagoga szkolnego p. Basię oraz p. Gabrysię.

Uczniowie obejrzeli krótkie prezentacje dotyczące ich praw, a na zakończenie spotkania otrzymali drobne upominki i słodki poczęstunek. Również na gazetce tematycznej pojawiła się tematyka praw dziecka w postaci plakatów.


Nasi podopieczni usłyszeli, że są dla wszystkich pracowników placówki ważni nie tylko w dniu ich święta, lecz zawsze, każdego dnia i każdy codziennie dba o ich bezpieczeństwo i dobro.


prawa prawa

Prezentacje o prawach dziecka - w tabeli poniżej.

opr.: pedagog Barbara Bulczak



8. Teatry profilaktyczne


Początek koniec maja i początek czerwca upłynął nam bajkowo, bezpiecznie i zdrowo. Gościły u nas dwa teatry profilaktyczne. Najpierw 29 maja TEATR KUTRYNA z KRAKOWA przedstawił nam bajkę profilaktyczną „Awantura o Żabę”, a następnie 1 czerwca zaprezentował się nam TEATR MORALITET z KRAKOWA ze spektaklem „Kłopoty Misia Zdzisia”.


Bajka „Awantura o żabę” – to opowieść o dobrym zachowaniu, szacunku dla starszych, posłuszeństwie wobec opiekunów i płynących z tego korzyściach dla dzieci. Mali widzowie w przystępny sposób przypomnieli sobie jak prowadzić zdrowy styl życia, unikać używek (takich jak papierosy, alkohol - w spektaklu nawiązania do brudnej wody), oraz agresji wobec innych.

Główna bohaterka „Klementyna” opuszcza żabi staw w poszukiwaniu księcia i sławy, spotyka na swoje drodze kilka osób, które podają jej dobre rady, ucząc ją, jak dbać o zdrowie, zachęcając do posłuszeństwa i pracy. Dzięki tym radom żaba wraca do swojego stawu, gdzie jest potrzebna innym i znów jest szczęśliwa.


W drugim spektaklu, dzięki przygodom Misia Zdzisia, który zgubił się swojej cioci Smoczycy, widzowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w szkole, w domu i na drodze. Ochotnicy ćwiczyli nawet prawidłowe przejście na ulicy. Miś przypomniał, że nie wolno ufać nieznajomym (w spektaklu - Złośliwek), nie zażywać samemu leków lub nie pić napojów z nieoznakowanych butelek. Warto też pamiętać, aby zawsze mówić opiekunom/rodzicom gdzie idziemy i kiedy wrócimy. Miś przypomniał również o zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

Miś mimo złych intencji Złośliwka, za to dzięki pomocy życzliwej Krysi unika wszystkich niebezpieczeństw i szczęśliwie wraca do swojej cioci.


Obydwa spektakle były dla dzieci pouczające, a dzięki barwnym strojom i muzyce bardzo wesołe i ciekawe. Była to interesująca i zabawna lekcja bezpieczeństwa i dbania o zdrowie


opracowała: pedagog Barbara Bulczak


GALERIA ZDJĘĆ
Awantura o żabęKłopoty Misia Zdzisia
żabamis


7. Zajęcia profilaktyczne - 17 maja 2017 r.


W środę 17 maja 2017 r. odbyły się u nas warsztaty profilaktyczne, prowadzone przez Pana Andrzeja Piaseckiego.

W programie „Miasto uśmiechem budowane” mieliśmy możliwość wspólnego tworzenia z drewnianych klocków miasta marzeń. Dodatkowo każdy mógł przejechać się elektrycznym quadem bez, a następnie w specjalistycznych goglach - imitujących spożycie środka odurzającego np. alkoholu, po to aby porównać swoją precyzję jazdy.

Okazuje się, że obraz, który odbieramy w takich goglach jest zniekształcony i trudno się w nich przemieszczać. Warto więc zapamiętać naukę z tych warsztatów, że środki odurzające takie jak dopalacze, alkohol szkodzą naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu.

Takie warsztaty to ciekawa lekcja profilaktyki uzależnień :)


GALERIA ZDJĘĆ
zaj. profil.

opr.: pedagog Barbara Bulczak


6. VII edycja programu "Żyj smacznie i zdrowo" - II semestr 2017 r.


Klasy gimnazjalne (pięć oddziałów) oraz 1 klasa SPP wraz z wychowawcami przystąpiły w bieżącym roku szkolnym w II semestrze do VII edycji Programu „Żyj Smacznie i zdrowo”.

W ramach podjętych działań kulinarnych przygotowali oni w kuchni smaczne i zdrowe posiłki. Odbyło się również jedno spotkanie teoretyczne ”Kultura i bezpieczeństwo w kuchni” - przeprowadzone przez p. Basię, pedagoga szkolnego, która zajęła się również koordynacją programu.

Wyniki kuchennych doświadczeń można zobaczyć na zdjęciach. Zachęcamy do powtórzenia tych dań w domu, gdyż są smaczne, proste i zdrowe. Przepisy podane są przy prezentowanych zdjęciach.


Za udział w programie otrzymaliśmy wspólny DYPLOM


Klasa I i III GimKlasa II A i II - III GimKlasa II B Gim i I - III A SPP
Projekt JogurtSałatka z tuńczykiemZdrowe ciasteczka
z jogurtem i owocami
jogurt sałatka ciasteczka
przepisprzepis

opr.: pedagog Barbara Bulczak



5. Lekcja o bezpieczeństwie - marzec 2017 r.


W klasie V - VI b w marcu 2017 r. odbyła się lekcja przeprowadzona przez pedagoga szkolnego p. Basię, która dotyczyła bezpiecznego zachowania w środowisku.

Uczniowie przy pomocy gier edukacyjnych: „Jak to się stało” oraz „Jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach?”, utrwalali zasady postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, uczyli się jakie służby należy powiadamiać w konkretnych zdarzeniach oraz określali prawidłowe i nieprawidłowe zachowania dla przedstawionych na planszach wydarzeń.

Była to fajna zabawa z pożyteczną wiedzą.

Takie zajęcia są zachętą do realizacji tej tematyki również w innych klasach przez wychowawców.


GALERIA ZDJĘĆ
lekcja o bezp.

opr.: pedagog Barbara Bulczak



4. Spotkanie z policjantką - 17 lutego 2017 r.


17 lutego 2017 roku naszą placówkę odwiedziła pani policjantka z Powiatowej Komendy Policji w Kartuzach - Pani Magdalena Formela. Spotkała się ona z uczniami szkoły w dwóch grupach wiekowych: młodszej i starszej.

Pani policjantka przypomniała wszystkim zasady bezpieczeństwa na drodze, w kontaktach z osobami nieznajomymi, numery alarmowe oraz sposób zgłaszania jakiegoś wydarzenia np. wypadku na drodze.

Atrakcją okazały się przyniesione rekwizyty, niezbędne w pracy policjanta (pałka, kamizelka kuloodporna, kajdanki, pistolet (którego nie można było jednak dotykać).

To było bardzo ciekawe i wesołe spotkanie, które mamy nadzieję powtórzyć w kolejnym roku.



GALERIA ZDJĘĆ
spot. polic.

opr.: pedagog Barbara Bulczak



3. Dzień Bezpiecznego Internetu - 7 lutego 2017 r.


logo dzień bezp. int

7 lutego 2017 r. w szkole włączyliśmy się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Pani Basia - pedagog przeprowadziła w klasie krótkie warsztaty, podczas których uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, Netykiety oraz zagrożenia, które można napotkać korzystając z sieci. Uczniowie obejrzeli m.in. pouczające filmiki ze strony sieciaki.pl.


Dzięki tej wiedzy dzieci młodzież naszej szkoły będzie teraz bardziej uważnie korzystać z Internetu.



GALERIA ZDJĘĆ
dzień bezp internetu

MATERIAŁY POMOCNICZE
Zasady bezpieczeństwa w Internecie
- materiał dla uczniów
plakietkaplakat Nr 1plakat Nr 2
zasady Internetu zasady Internetu zasady Internetu zasady Internetu

opr.: pedagog Barbara Bulczak



2. Warsztaty zdrowego żywienia - 2 lutego 2017 r.


Warsztaty zdrowego żywienia - dla uczniów


W lutym 2017 r. odbyły się w szkole interesujące warsztaty zdrowego żywienia. Przeprowadziła je dla nas pani dietetyk Katarzyna Gałecka, pracująca na co dzień w Poradni Dietetycznej w Gdyni.

Tego dnia wszyscy uczestnicy – od przedszkolaków po gimnazjalistów (kl I i II) zamienili się w młodych chemików. Dzieci i młodzież podzielona na grupy wiekowe tworzyła naturalne barwniki na bazie soku z czerwonej kapusty, sody lub kwasku cytrynowego, dokonując magii zamiany kolorów. Badaliśmy również skład chipsa ziemniaczanego – i ostrzegamy! - ilość tłuszczu w jednej paczce odpowiada połowie kostki margaryny!!! Czy ktoś jest w stanie taki naturalny tłuszcz zjeść?

Mali badacze sortowali również produkty zdrowe i niezdrowe, wyszukiwali zdrowe chipsy z warzyw i owoców, omawiali piramidę zdrowego żywienia. Poznali również niezdrowe składniki ukryte w popularnych słodyczach i napojach.

Należy unikać między innymi: chipsów, coca-coli, pepsi, napojów energetycznych i barwionych, jak również cukierków M&M-s , Skitellsów, jogurtów, serków z czerwonym kolorem, gdyż nie są zawarte w nich owoce, lecz szkodliwe barwniki.

Na koniec zobaczyliśmy pokaz erupcji (czyli wybuch lawy) z wulkanu.


Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające ;)


GALERIA ZDJĘĆ
dieta

Zdrowe odżywianie - spotkanie dla rodziców


W dniu 1 lutego 2017 r. odbyło się, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem rodziców na warsztaty związane ze zdrowym odżywianiem dzieci/młodzieży, spotkanie z panią mgr Katarzyną Gałecką - dietetykiem z wykształceniem Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistą toksykologii.

Pani dietetyk w swoich informacjach szczególnie odniosła się do sposobu żywienia osób ze spektrum autyzmu, jednakże nie zapominała o innych odbiorcach jej wykładu.

Zainteresowanie spotkaniem wykazała bardzo mała grupa rodziców. Ci, którzy przybyli zapewne wyszli usatysfakcjonowani przekazaną wiedzą. Pani Katarzyna zaznaczyła, na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze w codziennych zakupach, jakie dodatki są zdrowe, a jakich należy unikać oraz jak odczytywać etykiety produktów. Wspomniała również, jakie badania można wykonać w celu sprawdzenia niedoborów witamin i minerałów lub zatrucia, czy też uczulenia organizmu na daną substancję, znajdującą się w różnych produktach.

Zachęciła wszystkich rodziców do zapoznania się z książką oraz filmami na You Tube dotyczące „Diety dobrych produktów” autorstwa Ewy Bednarczyk- Witoszek.

Ponadto zaproponowała zaaplikowanie we własnych telefonach aplikacji „zdrowe zakupy”, która ułatwia dokonywanie w sklepie wyboru zdrowych produktów. Zachęciła również do zapoznania się z ofertą zdrowej żywności ze strony internetowej „Zielony sklep”

Dzięki wskazówkom pani dietetyk możemy być nieco zdrowsi i nasze dzieci, a na pewno bardziej świadomi podczas dokonywania zakupów i przygotowywania posiłków.


opr.: pedagog Barbara Bulczak


1. Reportaż z realizacji Ogólnopolskiego Dnia "Śniadanie Daje Moc" - listopad 2016 r.


Dnia 8 listopada 2016 r. młodsi uczniowie, w tym sześciolatkowie z grupy przedszkolnej z naszego Ośrodka przystąpili do ogólnopolskiego Święta: Dzień ŚNIADANIE DAJE MOC.

Był to nasz pierwszy udział w tej akcji, jednak stale dbamy o zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Do programu przystąpiliśmy pod koniec października. Przed dniem 8 listopada zachęciliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do Święta Śniadania, stąd w szkole odbyły się wspólne lub osobno w klasach kolorowe, zdrowe śniadania.

Ogółem w akcji zdrowego śniadania wzięło udział blisko 50 uczniów. W różnych grupach klasowych tworzone były kolejne części komiksu/plakatów dla „Wszystkojada”, które uczyły go i promowały zdrowe zasady odżywiania.

Przed przystąpieniem do wykonania śniadania dzieci wysłuchały historii Wszystkojada i jego przyjaciół na Ziemi. Następnie przystąpiliśmy do wykonania smacznych, zdrowych kanapek. W niektórych klasach były to inne potrawy np. płatki z mlekiem, świeże soki, koktajle mleczne itp. Wszystkie śniadania wykonane tego dnia w szkole okazały się smaczne, kolorowe i pachnące. Częstowaliśmy nimi pracowników, którzy bardzo chwalili efekt pracy wszystkich uczniów.

Po części kulinarnej, po przypomnieniu 12 zasad zdrowego odżywiania, wszyscy przystąpili do wykonania swojej części komiksu/plakatu. Każda praca okazała się niepowtarzalna, a całość umieściliśmy na korytarzu, aby każdy mógł zawsze spojrzeć i pamiętać o zdrowym odżywianiu.

Zawsze będziemy pamiętać, że Śniadanie daje moc i nie można o nim zapominać


( informacje o wydarzeniu na stronie Expressu Kaszubskiego)



Materiały warsztatowe i szkoleniowe - kliknij, by obejrzeć:

powrót na poczatek strony