t

AKTUALNOŚCI
nowsze artykuły
3 czerwca 2018 r.
Festyn Integracyjny "Jesteśmy wśród Was - Mamo, Tato, bawcie się z nami" już za nami!

Z okazji Dnia Dziecka 3 czerwca w Parku nad Jeziorkiem w Żukowie już po raz czwarty spotkaliśmy się na festynie „Jesteśmy Wśród Was – Mamo, Tato, bawcie się z nami!”, którego byliśmy organizatorem jako Ośrodek wraz z naszym Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom.

Po raz kolejny połączyliśmy siły z Firmą AUTO MIRAS oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie. Atrakcjom nie było końca, a wszystkiemu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Była świetna zabawa, liczne nagrody i niespodzianki oraz wiele atrakcji dla dużych i małych. Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Żukowa Wojciecha Kankowskiego oraz przy wsparciu finansowym Gminy Żukowo.

Wypuszczenie gołębi w niebo, dzięki Polskiemu Związkowi Hodowców Gołębi Pocztowych z oddziału w Kartuzach dało początek kolejnym atrakcjom zaplanowanych na ten dzień. Każdy mógł sprawdzić się na wielu rekreacyjno-sportowych stanowiskach przygotowanych przez pracowników naszej placówki.

Było również malowanie twarzy, kiermasz rękodzieła wychowanków SOSW, skręcanie balonów oraz puszczanie baniek. Rodzice zadbali o pyszne domowe ciasta, które chętnie degustowali uczestnicy wydarzenia.

Zabawy grupowe i animacje dla dzieci poprowadził Pan Karol z Firmy Galileo. Na scenie zaprezentowali się wychowankowie SOSW ze szkolnego teatrzyku, prowadzeni przez p. Gabrysię Noetzel, p. Joannę Stencel oraz p. Basię Bulczak, którzy przedstawili bajkę „Kot w butach”(z udziałem nauczycieli i jednego rodzica).

Następnie zaprezentował się zespół taneczny Wolt prowadzony przez p. Kasię Gmurek oraz zespół wokalny „Wesołe Nutki” pod kierunkiem p. Beaty Ratajczak.

Tego dnia nie zabrakło dmuchańców, a wśród nich szczególnym uznaniem cieszyły się Mega- Piłkarzyki. Nieco ochłody w piękny upalny dzień dała nam OSP z Żukowa puszczając fontannę wodną oraz GKRPA w Żukowie, która zasponsorowała lody dla wszystkich uczestników zabawy.

Na zakończenie festynu dzięki firmie Auto Miras oraz OkiS wystąpił z koncertem idol nastolatek Antek Smykiewicz.


Wspólna integracja poprzez dobrą zabawę okazała się trafionym pomysłem na spędzenie radosnego czasu z rodziną i przyjaciółmi - potwierdzili organizatorzy wydarzenia- dyrektor SOSW p. Elżbieta Roszkowska, przewodnicząca Stowarzyszenia przy SOSW p. Julita Hudela, prezes Auto Miras p. Mirosław Makurat oraz z-ca OKiS w Żukowie p. Monika Spychalska.


PRAGNIEMY BARDZO PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY PRZYGOTOWALI PRZEPYSZNE CIASTA, SKŁADAJĄC WSZYSTKIM WYRAZY WIELKIEGO UZNANIA ZA TAK LICZNY UDZIAŁ W ICH PRZYGOTOWANIU ;)

5 kwietnia 2018 r.
Włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Z okazji tego „niebieskiego” święta w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie, w czwartek 5 kwietnia, odbyła się Konferencja „Wspieranie osoby z autyzmem przez wielospecjalistyczne oddziaływanie”.

Organizatorami wydarzenia był trzeci już raz nasz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie, po raz pierwszy we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW.

Honorowy patron objęli Pani Janina Kwiecień - Starosta Powiatu Kartuskiego oraz gospodarz miejsca wydarzenia Pan Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo, który przybył osobiście powitać uczestników Konferencji.

Gościliśmy również p. Dyrektor Joannę Sawczyn z Kuratorium Oświaty, Delegatura w Kościerzynie.

Spotkanie otworzyła i zakończyła p. Elżbieta Roszkowska, Dyrektor SOSW w Żukowie.


Konferencja skierowana była do rodziców i nauczycieli, specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem w każdym wieku, a wzięło w niej udział blisko 100 osób.

Założeniem organizatorów było przede wszystkim podnoszenie wiedzy i świadomości środowisk skupionych wokół rozwoju i nauki dziecka z autyzmem oraz integracja placówek, instytucji, która powinna przyczynić się do spójnych oddziaływań pomocowych.

Zakres podejmowanej problematyki nawiązywał do zapewniania wielospecjalistycznego wsparcia osobom z autyzmem. Dotyczy to zarówno sfery zdrowia psychicznego, fizycznego jak i rozwoju umiejętności społecznych, czy wprowadzania i rozwijania alternatywnych sposobów komunikacji. Jedynie tak szeroko rozumiane wsparcie daje dziecku optymalną szansę na rozwój jego potencjału, a co za tym idzie, na sukces edukacyjny i szansę na w miarę swoich możliwości samodzielne życie w dorosłości.

Podczas konferencji poruszone zostały tematy związane z diagnozą autyzmu małego dziecka, gdzie p. Agata Bujnik z Fundacji Synapsis w Warszawie przybliżyła wszystkim Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu „Badabada" oraz przedstawiła zasady konstruowania pierwszych programów terapeutycznych, następnie p. Małgorzata Dąbrowska – Kaczorek z Centrum Diagnozy i Terapii ADHD w Gdańsku przedstawiła kryteria diagnozy autyzmu, dokonując porównania DSM IV z DSM V, wspominając o możliwym współwystępowaniu zaburzeń zachowania i rozwojowych dzieci ze spektrum oraz zastosowania ewentualnej farmakoterapii.

P. Marta Wójcik z IWRD w Gdańsku przedstawiła opracowaną wraz z p. dr Anną Budzyńską prezentację „Model edukacji włączającej - Dziecko z autyzmem w grupie rówieśniczej” zapoznając uczestników z przebiegiem eksperymentu pedagogicznego prowadzonego od września 2017 roku wraz ze Szkołą Podstawową nr 69 w Gdańsku.

Specjalistka od komunikacji alternatywnej p. Magdalena Nosko-Goszczycka z Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla dzieci w Kwidzynie, zaprezentowała wykład"Wczesną interwencję AAC w pracy z dzieckiem z autyzmem" z wykorzystaniem studium przypadku. Przedstawiła również fakty i mity dotyczące komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz etapy wdrażania aktywnego modelu AAC, w celu rozwijania kompetencji komunikacyjnych małego dziecka z autyzmem.

Przedstawicielki SOSW w Żukowie p. Barbara Bulczak oraz p.Żaneta Diks zaprezentowały efekty pracy terapeutycznej, realizowanej podczas zajęć Treningu Umiejętności Społecznych w grupie uczniów z klasy VII z autyzmem.

P. Katarzyna Gałecka, dietetyk kliniczny i toksykolog, przedstawiła sposób prowadzenia interwencji żywieniowych i suplementacji w przypadku osób ze spektrum autyzmu, podkreślając wpływ diety na rozwój dziecka.


Każdy z uczestników konferencji mógł znaleźć przynajmniej kilka interesujących go zagadnień, a o zainteresowaniu przedstawianą tematyką świadczyła liczna obecność na sali nauczycieli i rodziców do ostatniego z konferencyjnych wystąpień.

Przeprowadzona konferencja z pewnością przyczyniła się do podniesienia świadomości społecznej w zakresie problematyki autyzmu, a co za tym idzie do przyszłego minimalizowania marginalizacji i wykluczenia społecznego rodzin osób z autyzmem, poszerzyła zakres wiedzy nauczycieli oraz przyczyniła się do wyrównywania szans w zakresie dostępu do szkoleń specjalistycznych wśród mieszkańców terenów wiejskich i małomiejskich.


Konferencja mogła odbyć się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatu Kartuskiego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie.


tekst: Barbara Bulczak


GALERIA ZDJĘĆ
konferencja
2 kwietnia 2018 r.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu


26 marca 2018 r.
Rekrutacja do Przedszkola Specjalnego

Rozpoczęliśmy nabór do Przedszkola Specjalnego. Na zgłoszenia czekamy do 14 maja 2018 r.




21 marca 2018 r.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa :)


23 stycznia 2018 r.
Procedura współpracy z rodzicami

Na Zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 23 stycznia 2018 r. przyjęto do realizacji zaktualizowana "Procedurę wspołpracy z rodzicami

procedura rodzice
Procedura współpracy z rodzicami w SOSW w Żukowie

listopad 2017 r.
Materiały ze szkolenia 3 listopada

Poniżej udostępnione zostały materiały z wykładu dr Ewy Urbanowicz, wygłoszonego na szkoleniu dla rodziców/opiekunów i Rady Pedagogicznej w dniu 3 listopada 2017 r.

materiały zaburzenia psychiczne
Zaburzenia psychiczne, zachowania, rozwojowe u dzieci i młodzieży z zaburzeniem rozwoju intelektualnego oraz spektrum autyzmu - postępowanie farmakoterapeutyczne

Dokument jest także dostępny w dziale Informacje dla rodziców/opiekunów.

październik 2017 r.
Program wychowawczo - profilaktyczny

W dziale Informacje dla rodziców/opiekunów udostępniony został projekt szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego.

Jeśli mielibyście Państwo jakieś uwagi, czy sugestie dotyczące Programu prosimy, by je zgłaszać do pani pedagog Barbary Bulczak (do 20 października).

październik 2017 r.
Obchody Dnia Chłopaka
Dzień Chłopaka

6 października przy okazji Międzynarodowego Dnia Uśmiechu, spotkaliśmy się w trzech grupach wiekowych, aby świętować w placówce miniony Dzień Chłopaka.

Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne z życzeniami dla chłopaków oraz z ich zdjęciami. Chłopcy w tym dniu zostali obdarowania drobnymi upominkami i batonikami.

Rozstrzygnięty został również plebiscyt na NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO CHŁOPAKA w szkole. Zwycięzca, którym okazał się Dominik z klasy IV, otrzymał przechodnią statuetkę „Oskar dla Super Chłopaka”, koszulkę z napisem „Najfajniejszy chłopak na świecie”, plakietkę z Uśmiechem oraz słodki upominek.

Koledzy, który otrzymali najwięcej głosów na różnych poziomach edukacyjnych, otrzymali plakietki z Uśmiechem oraz dodatkowe upominki i słodycz. Z poziomu przedszkola był to Igor, ze szkoły podstawowej wspomniany zwycięzca plebiscytu - Dominik, z gimnazjum Jurek, a z SPP – Maciej.

Upominki i słodycze zostały zakupione z funduszy naszego Stowarzyszenia.


Wszystkim chłopakom życzymy samych radosnych dni i uśmiechu każdego dnia!

GALERIA ZDJĘĆ
teatr

Opracowała Barbara Bulczak

2 października 2017 r.
Warsztaty teatralne w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
logo teatr

Szkolna grupa teatralna ”Kurtyna w górę” październik rozpoczęła bardzo pracowicie i aktywnie. Członkowie teatrzyku wraz z opiekunami p. Gabrysią i p. Basią w dniu 02.10. 2017r. udali się, w ramach realizowanego projektu współfinansowanego przez Powiat Kartuski oraz nasze Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie - do Teatru Wybrzeże, mieszczącego się na Placu Węglowym w Gdańsku.

Wzięliśmy tam udział w ciekawych warsztatach teatralnych na scenie Malarnia oraz zwiedziliśmy teatr, zaglądając w jego różne zakamarki.

Byliśmy na widowni, na scenie głównej, na małej scenie, w magazynie, w piwnicy, w garderobie aktorów, w charakteryzatorni oraz w klubie aktora. Widzieliśmy różne rekwizyty: od wielkich drzwi po pluszowego pająka Teklę oraz szczura Stefana.

W charakteryzatorni oglądaliśmy peruki oraz zdjęcia elementów wykonywanej charakteryzacji, widzieliśmy też sztuczną krew oraz maść do wykonywania blizn i inne ciekawe akcesoria. Poznaliśmy zasadę działania sceny obrotowej, przyglądaliśmy się reflektorom, kurtynom, zapadniom, poznając tajniki szybkiej zmiany scenografii spoza kulis teatru.

Wszystko to działo się w ramach projektu „3 x A-aktor, artysta, animator”, którego realizacja trwa od kwietnia 2017 do połowy grudnia.

Do Teatru Wybrzeże wrócimy w listopadzie na spektakl „Koziołek Matołek”.


GALERIA ZDJĘĆ
teatr

Opracowała Barbara Bulczak

12 września 2017 r.
Kalendarz roku szkolnego

Ustalony został kalendarz roku szkolnego 2017/2018 - dostępny jest TUTAJ

12 - 14 czerwca 2017 r.
Wycieczka do Biskupina

W dniach od 12 czerwca 2017 r. do 14 czerwca 2017r. 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z 5 opiekunami brało udział w wyjeździe turystyczno – rekreacyjnym do Biskupina.

W tym czasie gościła nas Karczma Biskupińska.


Podczas pobytu na Szlaku Piastowskim uczestnicy:

  • zwiedzali zabytki Gniezna - głównego grodu Państwa Polan (Wzgórze Lecha, Katedra zbudowana przez Mieszka I z relikwiami Św. Wojciecha), Wenecji (ruiny zamku) i Kruszwicy (Mysia wieża, podziemia zamku)
  • podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie zwiedzali pierwotną łużycką osadę obronną, obozowiska łowców reniferów i neolityczne domostwa pierwszych rolników
  • brali udział w lekcji przyrodniczej w Interaktywnym Muzeum Rybactwa
  • podziwiali florę i faunę Pałuków podczas przejazdu kolejką wąskotorową do Wenecji, rejsu statkiem ,,Rusałka” po J. Gopło
  • podziwiali rozległą panoramę krajobrazu z Mysiej Wieży
  • uczestniczyli w warsztatach garncarskich w Karczmie Biskupińskiej
  • uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych, grillu oraz dyskotece

Wycieczka była świetnym przedsmakiem nadchodzących wakacji - zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć:



GALERIA ZDJĘĆ
festyn

przyg. Dorota Sreberska

7 czerwca 2017 r.
XXIII Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych

W środę 7 czerwca odbył się coroczny Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych. Już po raz dwudziesty trzeci zaprosiliśmy do wspólnej zabawy gości z placówek kształcenia specjalnego z naszego województwa.

Po raz kolejny nasze zaproszenie przyjęły grupy z Sopotu, Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Słupska, Pelplina, ale także powitaliśmy debiutantów z Bielkówka i Kościerzyny.

Tym razem pogoda postraszyła nas deszczem i wichrem, więc impreza tradycyjnie rozgrywana Nad Jeziorkiem odbyła się w Hali Widowiskowo - Sportowej, co nie przeszkodziło wszystkim w dobrej zabawie.

Turniej artystycznie rozpoczęły "Wesołe Nutki", prezentując swój aktualny repertuar, a następnie najtwardsze z twardych dziewczyny :) - Biało - Zielone Ladies Gdańsk - Mistrzynie Polski w rugby, zaprezentowały swoją dyscyplinę sportu, wzbudzając aplauz publiczności.

W głównej części Turnieju uczestnicy musieli pokonać 12 stanowisk, na każdym należało wykonać zadanie. Były to tory przeszkód, kręgle, układanie puzzli, konkurencje z piłką czy chustą. Wszyscy uczestnicy pokonali je śpiewająco, więc zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, różnego typu gadżetami i słodyczami.

Turniej nie byłby Turniejem, gdyby nie tradycyjne wyśmienite kiełbaski z grilla, serwowane dla wszystkich Turniejowiczów przez Pana Andrzeja Żyrka i Pana Michała Wiśniewskiego. Panom pomagał uczeń najstarszej klasy Gimnazjum - Sebastian.


Szefem imprezy, a jednocześnie animatorem i konferansjerem był oczywiście Pan Roman Karpus, któremu w organizacji Turnieju pomogli nasi wuefiści: Pani Urszula Richert i Pan Andrzej Dąbrowski.

Obsadę stanowisk stanowili nieocenieni wolontariusze z koła Caritas przy Publicznym Gimnazjum nr 2 w Żukowie


GALERIA ZDJĘĆ
festyn

Napisano o Nas na portalu kartuzy.info


Organizatorami imprezy było SOSW oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW. Wsparcie finansowe i rzeczowe zapewnili: Gmina Żukowo, Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z Kartuz oraz OKiS w Żukowie.


29 maja i 1 czerwca 2017
Teatry profilaktyczne

Początek koniec maja i początek czerwca upłynął nam bajkowo, bezpiecznie i zdrowo. Gościły u nas dwa teatry profilaktyczne. Najpierw 29 maja TEATR KUTRYNA z KRAKOWA przedstawił nam bajkę profilaktyczną „Awantura o Żabę”, a następnie 1 czerwca zaprezentował się nam TEATR MORALITET z KRAKOWA ze spektaklem „Kłopoty Misia Zdzisia”.


Więcej informacji o przedstawieniach oraz zdjęcia znajdziesz TUTAJ