Z okazji Dnia Dziecka 3 czerwca w Parku nad Jeziorkiem w Żukowie już po raz czwarty spotkaliśmy się na festynie „Jesteśmy Wśród Was – Mamo, Tato, bawcie się z nami!”, którego byliśmy organizatorem jako Ośrodek wraz z naszym Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom.
Po raz kolejny połączyliśmy siły z Firmą AUTO MIRAS oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie. Atrakcjom nie było końca, a wszystkiemu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Była świetna zabawa, liczne nagrody i niespodzianki oraz wiele atrakcji dla dużych i małych. Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Żukowa Wojciecha Kankowskiego oraz przy wsparciu finansowym Gminy Żukowo.
Wypuszczenie gołębi w niebo, dzięki Polskiemu Związkowi Hodowców Gołębi Pocztowych z oddziału w Kartuzach dało początek kolejnym atrakcjom zaplanowanych na ten dzień. Każdy mógł sprawdzić się na wielu rekreacyjno-sportowych stanowiskach przygotowanych przez pracowników naszej placówki.
Było również malowanie twarzy, kiermasz rękodzieła wychowanków SOSW, skręcanie balonów oraz puszczanie baniek. Rodzice zadbali o pyszne domowe ciasta, które chętnie degustowali uczestnicy wydarzenia.
Zabawy grupowe i animacje dla dzieci poprowadził Pan Karol z Firmy Galileo. Na scenie zaprezentowali się wychowankowie SOSW ze szkolnego teatrzyku, prowadzeni przez p. Gabrysię Noetzel, p. Joannę Stencel oraz p. Basię Bulczak, którzy przedstawili bajkę „Kot w butach”(z udziałem nauczycieli i jednego rodzica).
Następnie zaprezentował się zespół taneczny Wolt prowadzony przez p. Kasię Gmurek oraz zespół wokalny „Wesołe Nutki” pod kierunkiem p. Beaty Ratajczak.
Tego dnia nie zabrakło dmuchańców, a wśród nich szczególnym uznaniem cieszyły się Mega- Piłkarzyki. Nieco ochłody w piękny upalny dzień dała nam OSP z Żukowa puszczając fontannę wodną oraz GKRPA w Żukowie, która zasponsorowała lody dla wszystkich uczestników zabawy.
Na zakończenie festynu dzięki firmie Auto Miras oraz OkiS wystąpił z koncertem idol nastolatek Antek Smykiewicz.
Wspólna integracja poprzez dobrą zabawę okazała się trafionym pomysłem na spędzenie radosnego czasu z rodziną i przyjaciółmi - potwierdzili organizatorzy wydarzenia- dyrektor SOSW p. Elżbieta Roszkowska, przewodnicząca Stowarzyszenia przy SOSW p. Julita Hudela, prezes Auto Miras p. Mirosław Makurat oraz z-ca OKiS w Żukowie p. Monika Spychalska.
Z okazji tego „niebieskiego” święta w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie, w czwartek 5 kwietnia, odbyła się Konferencja „Wspieranie osoby z autyzmem przez wielospecjalistyczne oddziaływanie”.
Organizatorami wydarzenia był trzeci już raz nasz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie, po raz pierwszy we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW.
Honorowy patron objęli Pani Janina Kwiecień - Starosta Powiatu Kartuskiego oraz gospodarz miejsca wydarzenia Pan Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo, który przybył osobiście powitać uczestników Konferencji.
Gościliśmy również p. Dyrektor Joannę Sawczyn z Kuratorium Oświaty, Delegatura w Kościerzynie.
Spotkanie otworzyła i zakończyła p. Elżbieta Roszkowska, Dyrektor SOSW w Żukowie.
Konferencja skierowana była do rodziców i nauczycieli, specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem w każdym wieku, a wzięło w niej udział blisko 100 osób.
Założeniem organizatorów było przede wszystkim podnoszenie wiedzy i świadomości środowisk skupionych wokół rozwoju i nauki dziecka z autyzmem oraz integracja placówek, instytucji, która powinna przyczynić się do spójnych oddziaływań pomocowych.
Zakres podejmowanej problematyki nawiązywał do zapewniania wielospecjalistycznego wsparcia osobom z autyzmem. Dotyczy to zarówno sfery zdrowia psychicznego, fizycznego jak i rozwoju umiejętności społecznych, czy wprowadzania i rozwijania alternatywnych sposobów komunikacji. Jedynie tak szeroko rozumiane wsparcie daje dziecku optymalną szansę na rozwój jego potencjału, a co za tym idzie, na sukces edukacyjny i szansę na w miarę swoich możliwości samodzielne życie w dorosłości.
Podczas konferencji poruszone zostały tematy związane z diagnozą autyzmu małego dziecka, gdzie p. Agata Bujnik z Fundacji Synapsis w Warszawie przybliżyła wszystkim Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu „Badabada" oraz przedstawiła zasady konstruowania pierwszych programów terapeutycznych, następnie p. Małgorzata Dąbrowska – Kaczorek z Centrum Diagnozy i Terapii ADHD w Gdańsku przedstawiła kryteria diagnozy autyzmu, dokonując porównania DSM IV z DSM V, wspominając o możliwym współwystępowaniu zaburzeń zachowania i rozwojowych dzieci ze spektrum oraz zastosowania ewentualnej farmakoterapii.
P. Marta Wójcik z IWRD w Gdańsku przedstawiła opracowaną wraz z p. dr Anną Budzyńską prezentację „Model edukacji włączającej - Dziecko z autyzmem w grupie rówieśniczej” zapoznając uczestników z przebiegiem eksperymentu pedagogicznego prowadzonego od września 2017 roku wraz ze Szkołą Podstawową nr 69 w Gdańsku.
Specjalistka od komunikacji alternatywnej p. Magdalena Nosko-Goszczycka z Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla dzieci w Kwidzynie, zaprezentowała wykład"Wczesną interwencję AAC w pracy z dzieckiem z autyzmem" z wykorzystaniem studium przypadku. Przedstawiła również fakty i mity dotyczące komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz etapy wdrażania aktywnego modelu AAC, w celu rozwijania kompetencji komunikacyjnych małego dziecka z autyzmem.
Przedstawicielki SOSW w Żukowie p. Barbara Bulczak oraz p.Żaneta Diks zaprezentowały efekty pracy terapeutycznej, realizowanej podczas zajęć Treningu Umiejętności Społecznych w grupie uczniów z klasy VII z autyzmem.
P. Katarzyna Gałecka, dietetyk kliniczny i toksykolog, przedstawiła sposób prowadzenia interwencji żywieniowych i suplementacji w przypadku osób ze spektrum autyzmu, podkreślając wpływ diety na rozwój dziecka.
Każdy z uczestników konferencji mógł znaleźć przynajmniej kilka interesujących go zagadnień, a o zainteresowaniu przedstawianą tematyką świadczyła liczna obecność na sali nauczycieli i rodziców do ostatniego z konferencyjnych wystąpień.
Przeprowadzona konferencja z pewnością przyczyniła się do podniesienia świadomości społecznej w zakresie problematyki autyzmu, a co za tym idzie do przyszłego minimalizowania marginalizacji i wykluczenia społecznego rodzin osób z autyzmem, poszerzyła zakres wiedzy nauczycieli oraz przyczyniła się do wyrównywania szans w zakresie dostępu do szkoleń specjalistycznych wśród mieszkańców terenów wiejskich i małomiejskich.
Konferencja mogła odbyć się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatu Kartuskiego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie.
tekst: Barbara Bulczak
GALERIA ZDJĘĆ |
![]() |
Rozpoczęliśmy nabór do Przedszkola Specjalnego. Na zgłoszenia czekamy do 14 maja 2018 r.
![]() |
![]() Regulamin rekrutacji |
![]() Harmonogram rekrutacji |
![]() Karta zgłoszenia dziecka |
Na Zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 23 stycznia 2018 r. przyjęto do realizacji zaktualizowana "Procedurę wspołpracy z rodzicami
![]() Procedura współpracy z rodzicami w SOSW w Żukowie |
Poniżej udostępnione zostały materiały z wykładu dr Ewy Urbanowicz, wygłoszonego na szkoleniu dla rodziców/opiekunów i Rady Pedagogicznej w dniu 3 listopada 2017 r.
![]() Zaburzenia psychiczne, zachowania, rozwojowe u dzieci i młodzieży z zaburzeniem rozwoju intelektualnego oraz spektrum autyzmu - postępowanie farmakoterapeutyczne |
Dokument jest także dostępny w dziale Informacje dla rodziców/opiekunów.
W dziale Informacje dla rodziców/opiekunów udostępniony został projekt szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego.
Jeśli mielibyście Państwo jakieś uwagi, czy sugestie dotyczące Programu prosimy, by je zgłaszać do pani pedagog Barbary Bulczak (do 20 października).

6 października przy okazji Międzynarodowego Dnia Uśmiechu, spotkaliśmy się w trzech grupach wiekowych, aby świętować w placówce miniony Dzień Chłopaka.
Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne z życzeniami dla chłopaków oraz z ich zdjęciami. Chłopcy w tym dniu zostali obdarowania drobnymi upominkami i batonikami.
Rozstrzygnięty został również plebiscyt na NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO CHŁOPAKA w szkole. Zwycięzca, którym okazał się Dominik z klasy IV, otrzymał przechodnią statuetkę „Oskar dla Super Chłopaka”, koszulkę z napisem „Najfajniejszy chłopak na świecie”, plakietkę z Uśmiechem oraz słodki upominek.
Koledzy, który otrzymali najwięcej głosów na różnych poziomach edukacyjnych, otrzymali plakietki z Uśmiechem oraz dodatkowe upominki i słodycz. Z poziomu przedszkola był to Igor, ze szkoły podstawowej wspomniany zwycięzca plebiscytu - Dominik, z gimnazjum Jurek, a z SPP – Maciej.
Upominki i słodycze zostały zakupione z funduszy naszego Stowarzyszenia.
Wszystkim chłopakom życzymy samych radosnych dni i uśmiechu każdego dnia!
GALERIA ZDJĘĆ |
![]() |
Opracowała Barbara Bulczak

Szkolna grupa teatralna ”Kurtyna w górę” październik rozpoczęła bardzo pracowicie i aktywnie. Członkowie teatrzyku wraz z opiekunami p. Gabrysią i p. Basią w dniu 02.10. 2017r. udali się, w ramach realizowanego projektu współfinansowanego przez Powiat Kartuski oraz nasze Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie - do Teatru Wybrzeże, mieszczącego się na Placu Węglowym w Gdańsku.
Wzięliśmy tam udział w ciekawych warsztatach teatralnych na scenie Malarnia oraz zwiedziliśmy teatr, zaglądając w jego różne zakamarki.
Byliśmy na widowni, na scenie głównej, na małej scenie, w magazynie, w piwnicy, w garderobie aktorów, w charakteryzatorni oraz w klubie aktora. Widzieliśmy różne rekwizyty: od wielkich drzwi po pluszowego pająka Teklę oraz szczura Stefana.
W charakteryzatorni oglądaliśmy peruki oraz zdjęcia elementów wykonywanej charakteryzacji, widzieliśmy też sztuczną krew oraz maść do wykonywania blizn i inne ciekawe akcesoria. Poznaliśmy zasadę działania sceny obrotowej, przyglądaliśmy się reflektorom, kurtynom, zapadniom, poznając tajniki szybkiej zmiany scenografii spoza kulis teatru.
Wszystko to działo się w ramach projektu „3 x A-aktor, artysta, animator”, którego realizacja trwa od kwietnia 2017 do połowy grudnia.
Do Teatru Wybrzeże wrócimy w listopadzie na spektakl „Koziołek Matołek”.
GALERIA ZDJĘĆ |
![]() |
Opracowała Barbara Bulczak
Ustalony został kalendarz roku szkolnego 2017/2018 - dostępny jest TUTAJ
W dniach od 12 czerwca 2017 r. do 14 czerwca 2017r. 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z 5 opiekunami brało udział w wyjeździe turystyczno – rekreacyjnym do Biskupina.
W tym czasie gościła nas Karczma Biskupińska.
Podczas pobytu na Szlaku Piastowskim uczestnicy:
- zwiedzali zabytki Gniezna - głównego grodu Państwa Polan (Wzgórze Lecha, Katedra zbudowana przez Mieszka I z relikwiami Św. Wojciecha), Wenecji (ruiny zamku) i Kruszwicy (Mysia wieża, podziemia zamku)
- podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie zwiedzali pierwotną łużycką osadę obronną, obozowiska łowców reniferów i neolityczne domostwa pierwszych rolników
- brali udział w lekcji przyrodniczej w Interaktywnym Muzeum Rybactwa
- podziwiali florę i faunę Pałuków podczas przejazdu kolejką wąskotorową do Wenecji, rejsu statkiem ,,Rusałka” po J. Gopło
- podziwiali rozległą panoramę krajobrazu z Mysiej Wieży
- uczestniczyli w warsztatach garncarskich w Karczmie Biskupińskiej
- uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych, grillu oraz dyskotece
Wycieczka była świetnym przedsmakiem nadchodzących wakacji - zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć:
GALERIA ZDJĘĆ |
![]() |
przyg. Dorota Sreberska
W środę 7 czerwca odbył się coroczny Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych. Już po raz dwudziesty trzeci zaprosiliśmy do wspólnej zabawy gości z placówek kształcenia specjalnego z naszego województwa.
Po raz kolejny nasze zaproszenie przyjęły grupy z Sopotu, Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Słupska, Pelplina, ale także powitaliśmy debiutantów z Bielkówka i Kościerzyny.
Tym razem pogoda postraszyła nas deszczem i wichrem, więc impreza tradycyjnie rozgrywana Nad Jeziorkiem odbyła się w Hali Widowiskowo - Sportowej, co nie przeszkodziło wszystkim w dobrej zabawie.
Turniej artystycznie rozpoczęły "Wesołe Nutki", prezentując swój aktualny repertuar, a następnie najtwardsze z twardych dziewczyny :) - Biało - Zielone Ladies Gdańsk - Mistrzynie Polski w rugby, zaprezentowały swoją dyscyplinę sportu, wzbudzając aplauz publiczności.
W głównej części Turnieju uczestnicy musieli pokonać 12 stanowisk, na każdym należało wykonać zadanie. Były to tory przeszkód, kręgle, układanie puzzli, konkurencje z piłką czy chustą. Wszyscy uczestnicy pokonali je śpiewająco, więc zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, różnego typu gadżetami i słodyczami.
Turniej nie byłby Turniejem, gdyby nie tradycyjne wyśmienite kiełbaski z grilla, serwowane dla wszystkich Turniejowiczów przez Pana Andrzeja Żyrka i Pana Michała Wiśniewskiego. Panom pomagał uczeń najstarszej klasy Gimnazjum - Sebastian.
Szefem imprezy, a jednocześnie animatorem i konferansjerem był oczywiście Pan Roman Karpus, któremu w organizacji Turnieju pomogli nasi wuefiści: Pani Urszula Richert i Pan Andrzej Dąbrowski.
Obsadę stanowisk stanowili nieocenieni wolontariusze z koła Caritas przy Publicznym Gimnazjum nr 2 w Żukowie
GALERIA ZDJĘĆ |
![]() |
Napisano o Nas na portalu kartuzy.info
Organizatorami imprezy było SOSW oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW. Wsparcie finansowe i rzeczowe zapewnili: Gmina Żukowo, Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z Kartuz oraz OKiS w Żukowie.
Początek koniec maja i początek czerwca upłynął nam bajkowo, bezpiecznie i zdrowo. Gościły u nas dwa teatry profilaktyczne. Najpierw 29 maja TEATR KUTRYNA z KRAKOWA przedstawił nam bajkę profilaktyczną „Awantura o Żabę”, a następnie 1 czerwca zaprezentował się nam TEATR MORALITET z KRAKOWA ze spektaklem „Kłopoty Misia Zdzisia”.
Więcej informacji o przedstawieniach oraz zdjęcia znajdziesz TUTAJ