t

AKTUALNOŚCI - starsze artykuły
nowsze artykuły
25 maja 2017 r.
Spotkanie z pisarzem książek dla dzieci

25 maja 2017 r. uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki z naszej placówki uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Wiesławem Drabikiem.

Na Małej Scenie przy Bibliotece Samorządowej w Żukowie, wśród pięknie ilustrowanych książek autora, dzieci słuchały opowieści o przygodach zwierzątek, Leosia Zawodowca, tworzyły rymowanki wspólnie z pisarzem i przez cały czas zbierały kolorowe karteczki za prawidłowo rozwiązane zagadki. Nagrodą dla wielu z nich były książeczki, które same mogły sobie wybrać.

Spotkanie przebiegło w radosnej, pogodnej atmosferze, a przed wakacjami nasi wychowankowie utrwalali sobie równocześnie ważne treści związane z bezpieczeństwem.

Wiesław Drabik jest autorem wielu książek edukacyjnych. Jego rymowane wierszyki i opowiadania znajdziemy w wielu podręcznikach szkolnych.


Nasi uczniowie wręczyli pisarzowi samodzielnie wykonany w świetlicy obraz, który zawiśnie w Jego krakowskiej pracowni.


Beata Ratajczak
Monika Malc
GALERIA ZDJĘĆ
drabik
28 maja 2017 r.
III FESTYN INTEGRACYJNY "Jesteśmy Wśród Was"

Po raz trzeci, a drugi we współpracy z innymi, zorganizowaliśmy festyn „Jesteśmy wśród Was”. Tym razem hasło przewodnie brzmiało: Bawimy się razem! I tak właśnie było.


O dobrą atmosferę, konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje zadbali wspólnie organizatorzy wydarzenia: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW oraz firma Auto Miras i OKiS w Żukowie.


Po raz kolejny mogliśmy liczyć na honorowy patronat nad imprezą Burmistrza Gminy Żukowo - Pana Wojciecha Kankowskiego. Imprezę poprowadzili konferansjerzy z firmy BESTeS z Gdańska: bracia Stawiccy.


Na scenie od godziny 13.00 do 15.30, z przerwami na konkursy i zabawy,  zaprezentowali się zgromadzonej publiczności nasi młodzi artyści- niepełnosprawni wychowankowie SOSW w Żukowie.

Zaprezentował się więc szkolny teatrzyk „Kurtyna w górę” z przedstawieniem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, wszyscy wysłuchali mini – recitalu zespołu „Wesołe Nutki” oraz obejrzeli  3 układy taneczne zespołu „Wolt”.

Obok pełną parą funkcjonowało dziesięć stanowisk rekreacyjno - sportowych z drobnymi upominkami, malowanie twarzy, skręcanie baloników oraz napełnianie ich helem.  

 Rodzice wychowanków oraz panie z KGW z Borkowa  zadbali o „coś” dla ciała, stąd na ławach zagościły pyszne domowe ciasta do nabycia za dobrowolny datek (na rzecz działalności Stowarzyszenia). Zorganizowano również  kiermasz rękodzieła podopiecznych naszej szkoły oraz akcję „Cegiełka" z upominkami za każdą cegiełkę i niespodzianką za udział w tej akcji.
Rozdaliśmy 3 upominki podczas końcowego losowania: bon na usługi kosmetyczne, słuchawki  do magnetofonu, los od OSP w Żukowie na przejazd wozem strażackim dla 5 osób.

W ten upalny dzień ochłodę przyniosły wszystkim rozdawane lody ufundowane przez GKRPA w Żukowie.


Każdy mógł znaleźć dla siebie coś miłego i interesującego, gdyż o dmuchane zjeżdżalnie zadbali wspólnie wszyscy organizatorzy, a podczas realizowanych III Mistrzostw Auto Miras działo się wiele:  np. malowano samochód, wykonano prace plastyczne, pokonywano tor przeszkód itp. Największą atrakcją był zapewne występ Majki Jeżowskiej, która zaśpiewała swoje przebojowe piosenki dla wszystkich dzieci na zakończenie festynu.

To był niezapomniany  i kolorowy dzień dla wszystkich dzieci i również dla dorosłych


Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób udzieli nam wsparcia lub przyczynili się do uatrakcyjnienia naszej imprezy


Przygotowała: Barbara Bulczak
GALERIA ZDJĘĆ
festyn

Napisano też o Nas na portalach internetowych:



Jednym z punktów programu był występ grupy teatralnej z Ośrodka - zaprezentowano przedstawienie "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków". Kto nie mógł zobaczyć, może zajrzeć tutaj:



A tutaj grupa "Wesołe Nutki":


28 kwietnia 2017 r.

WIOSENNE MUZYKOWANIE
W E S O Ł E   N U T K I   I  G O Ś C I E

W piątek 28.04.2017r. już po raz trzeci odbyło się w naszej placówce spotkanie z cyklu: Wesołe Nutki i Goście.
Wiosenna tematyka przewijała się we wszystkich piosenkach naszego szkolnego zespołu muzycznego, który z radością ilustrował ruchem wiosenny świat. Nie zabrakło również akcentów zdrowego odżywiania oraz roli warzyw i owoców w codziennej diecie.

Naszymi Gośćmi był dziecięcy zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie, który zaprezentował się w kaszubskich tańcach.

Wiosenne muzykowanie, wśród kolorowej dekoracji i z uśmiechami małych artystów oraz publiczności, dostarczyło wszystkim miłych przeżyć.


Serdecznie dziękujemy rodzicom i członkom rodzin za tak liczne przybycie.


Organizatorzy:
Anna Korzeniecka - Bemowska
Monika Malc
Beata Ratajczak
Dorota Myślisz
GALERIA ZDJĘĆ
nutki
3 kwietnia 2017 r.
Konferencja „Przyjazna edukacja i wpieranie rozwoju dziecka z autyzmem”

Zorganizowana w ubiegłym roku w kwietniu 2016 r. w Specjalnym Osrodku Szkolno - Wychowawczym w Żukowie pierwsza konferencja o zasięgu lokalnym, poświęcona tematyce autyzmu, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd jej uczestnicy: nauczyciele, jak i rodzice dzieci z autyzmem, wykazali dalszą potrzebę doskonalenia swych umiejętności, poszerzania wiedzy i kompetencji w zakresie pracy i postępowania z dzieckiem z autyzmem.

Tegoroczna konferencja odbyła się 3 kwietnia 2017 r. w nowym budynku Straży Pożarnej w Żukowie, w Centrum Zarządzania Kryzysowego, w użyczonej na ten cel przez Urząd Gminy w Żukowie profesjonalnej Sali konferencyjnej.

Konferencja zrealizowana została w godzinach od 10.00 d0 18.00, a jej zasięg wykroczył poza teren powiatu kartuskiego.

Na zaproszenie Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego p. Elżbiety Roszkowskiej, przybyła Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatu Kartuskiego p. Jolanta Tersa oraz burmistrz Gminy Żukowo p. Wojciech Kankowski.

Zrealizowane wydarzenie wpisywało się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, którego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczące autyzmu. Celem konferencji było doskonalenie wiedzy i umiejętności osób pracujących z dziećmi z autyzmem.

W pomoc przy organizacji spotkania włączyło się Stowarzyszenie „Świat Autyzmu” z Kartuz, zrzeszające rodziców dzieci z autyzmem z terenu powiatu kartuskiego. Zaproszeni prelegenci - uznani specjaliści, praktycy w zakresie diagnozy, pracy i terapii osób z autyzmem (m.in. dr Monika Zielińska, Beata Ignaczewska, Iwona Ruta-Sominka), zaprezentowali istotne informacje dotyczące terapii i edukacji uczniów z tym zaburzeniem.

Jako prelegenci wystąpili również rodzice, dzieląc się z innymi własnymi trudnościami i sukcesami w zakresie terapii ich dzieci (Jarosław Pietrzyk, Barbara Tomaszewska Erlich - prezes stowarzyszenia)

Liczba zainteresowanych osób, które przybyły licznie na wykłady (140 osób), świadczy o wadze problemu i potrzebie doskonalenia się nauczycieli oraz rodziców w zakresie pracy, terapii i postępowania z dzieckiem z autyzmem.

Fachowa wiedza, przekazana przez prelegentów zapewne przyczyniła się do wzrostu świadomości i zrozumienia osób z autyzmem oraz pozwoliła nabyć podstawowe umiejętności odpowiedniego postępowania z tymi czasami błędnie nazwanymi „trudnymi” dziećmi, które wciąż jeszcze zbyt często nie są rozumiane przez innych w środowisku.

Nauczyciele i rodzice, poprzez zgłoszenia ankietowe wykazali dalszą potrzebę i chęć doskonalenia swych umiejętności, zdobywania wiedzy, dotyczącej skutecznych metod i form pracy z dzieckiem z autyzmem. Potwierdza to słuszność prowadzenia wszelkich form doskonalenia dla nauczycieli, terapeutów, rodziców w zakresie pracy i terapii osób z autyzmem, co w przyszłości może skutkować lepszym funkcjonowaniem dziecka z autyzmem w szkole i w środowisku domowym.

Chętni nauczyciele i rodzice będą mieli okazję do dalszego doskonalenia podczas zorganizowanych w późniejszym czasie zajęć warsztatowych.


Przygotowała: Barbara Bulczak
PROGRAM KONFERENCJIGALERIA ZDJĘĆ
zaproszeniekonferencja
9 marca 2017 r.
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ DLA DOROSŁYCH I DZIECI W KARTUZACH

Dnia 9 marca 2017 r. odbył się kolejny cykl zajęć bibliotecznych w ramach projektu „BIBLIOTEKA – MIEJSCEM DLA KAŻDEGO”. Zajęcia pt. „KRAINA LODU” zostały zorganizowane dla przedszkolaków.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIZYTY…


Przygotowała: Monika Malc
GALERIA ZDJĘĆ
bibl
17 lutego 2017 r.
WYSTAWA INTERAKTYWNA pt. „WIERNOŚĆ”

Dnia 17 lutego 2017r. już po raz drugi uczniowie naszej Placówki odwiedzili Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.
Tym razem w zaaranżowanej kawiarence słuchaliśmy różnych tekstów literatury dziecięcej, związanej z wiernością i przyjaźnią. Oglądaliśmy różne obrazy, ilustrację i działaliśmy plastycznie.

Bardzo podobało nam się duże domino, które wspólnie układaliśmy z naszych prac.

To nie ostatnie spotkanie w ciekawej kawiarence. Zostaliśmy zaproszeni już na kolejne…


Przygotowała: Monika Malc
GALERIA ZDJĘĆ
foto
10 lutego 2017 r.
ZIMOWE MUZYKOWANIE
W E S O Ł E   N U T K I   I  G O Ś C I E

W lutym odbyła się w naszej placówce impreza integracyjna z cyklu Wesołe Nutki i Goście. Nasz szkolny zespół muzyczny wyśpiewał i wytańczył utwory związane z zimową tematyką: wesołymi zabawami, dokarmianiem ptaków, zdrowym odżywianiem. Prawdziwym hitem okazała się Rappowanka Gangu Świeżaków promująca w codziennej diecie warzywa i owoce, za którą mali artyści zebrali gromkie brawa.

Zimowe muzykowanie uprzyjemnili nam Goście - Monika Dejk - Ćwikła, wokalistka zespołu Agape z Żukowa oraz zespołu Call System z Gdańska, a także Ola Gmurek, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej w Kartuzach, która wyczarowała dla nas piękne dźwięki na flecie poprzecznym.

Zimowa sceneria za oknem, piękna dekoracja, zainteresowane twarze uczniów, rodziców i pracowników naszej placówki oraz różnorodna muzyka wytworzyły radosny nastrój, za który wszystkim uczestnikom spotkania SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Oganizatorzy
GALERIA ZDJĘĆ
foto min
1 lutego 2017 r.
Spotkanie dla rodziców - Zdrowe Odżywianie

W dniu 01.02. 2017r. odbyło się, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem rodziców na warsztaty związane ze zdrowym odżywianiem dzieci/ młodzieży, spotkanie z panią mgr Katarzyną Gałecką - dietetykiem z wykształceniem Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistą toksykologii.

Pani dietetyk w swoich informacjach szczególnie odniosła się do sposobu żywienia osób ze spektrum autyzmu, jednakże nie zapominała o innych odbiorcach jej wykładu.

Zainteresowanie spotkaniem wykazała bardzo mała grupa rodziców, Ci którzy przybyli zapewne wyszli usatysfakcjonowani przekazaną wiedzą.

Pani Katarzyna zaznaczyła na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze w codziennych zakupach, jakie dodatki są zdrowe, a jakich należy unikać oraz jak odczytywać etykiety produktów. Wspomniała również jakie badania można wykonać w celu sprawdzenia niedoborów witamin i minerałów lub zatrucia, czy też uczulenia organizmu na daną substancję, znajdującą się w różnych produktach. Zachęciła wszystkich rodziców do zapoznania się z książką oraz filmami na You Tube dotyczące „ Diety dobrych produktów” autorstwa Ewy Bednarczyk- Witoszek.

Ponadto zaproponowała zaaplikowanie we własnych telefonach aplikacji „Zdrowe zakupy” , która ułatwia dokonywanie w sklepie wyboru zdrowych produktów. Zachęciła również do zapoznania się z ofertą zdrowej żywności ze strony internetowej „Zielony sklep”.

Dzięki wskazówkom pani dietetyk możemy być nieco zdrowsi i nasze dzieci, a na pewno bardziej świadomi podczas dokonywania zakupów i przygotowywania posiłków


Przygotowała: Barbara Bulczak
1 lutego 2017 r.
Warsztaty Zdrowego Żywienia

W mijającym tygodniu odbyły się w szkole interesujące warsztaty zdrowego żywienia. Przeprowadziła je dla nas pani dietetyk Katarzyna Gałecka, pracująca na co dzień w Poradni Dietetycznej w Gdyni.

Tego dnia wszyscy uczestnicy – od przedszkolaków po gimnazjalistów (kl I i II) zamienili się w młodych chemików. Dzieci i młodzież podzielona na grupy wiekowe tworzyła naturalne barwniki na bazie soku z czerwonej kapusty, sody lub kwasku cytrynowego, dokonując magii zamiany kolorów. Badaliśmy również skład chipsa ziemniaczanego – i ostrzegamy! - ilość tłuszczu w jednej paczce odpowiada pół kostce margaryny!!! Czy ktoś jest w stanie taki naturalny tłuszcz zjeść?

Mali badacze sortowali również produkty zdrowe i niezdrowe, wyszukiwali zdrowe chipsy z warzyw i owoców, omawiali piramidę zdrowego żywienia. Poznali również niezdrowe składniki ukryte w popularnych słodyczach i napojach. Należy unikać między innymi: chipsów, coca-coli, pepsi, napojów energetycznych i barwionych, jak również cukierków MMS'ów, Skitellsów, jogurtów, serków z czerwonym kolorem, gdyż nie są zawarte w nich owoce, lecz szkodliwe barwniki.

Na koniec zobaczyliśmy pokaz erupcji (czyli wybuch lawy) z wulkanu.

Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające


Przygotowała: Barbara Bulczak
GALERIA ZDJĘĆ
dieta
15 grudnia 2016 r.
Niepełnosprawni ROBIĄ TEATR
Wychowankowie SOSW w Żukowie zakończyli projekt „W świecie teatru”

Od kwietnia do połowy grudnia 2016r w SOSW w Żukowie zrealizowano interesujący projekt dotowany przez Powiat Kartuski oraz Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW pod nazwą „W świecie teatru – warsztaty w formie zajęć szkolnego kółka teatralnego oraz zajęć w Teatrze Szekspirowskim”.

Stanowił on cykl zajęć teatralnych dla dwóch grup wiekowych liczących po 7 uczestników z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, realizowanych w szkole, połączonych z cyklem profesjonalnych i innowacyjnych warsztatów wyjazdowych do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Uczestnicy spotkań mieli okazję obejrzenia dwóch profesjonalnych spektakli teatralnych w Gdańsku oraz uczestniczenia w pokazie spektakli wystawianych przez zespoły amatorskie w ramach projektu „Teatralny pasjans”, zrealizowanego przez Teatr Szekspirowski w Gdańsku.

Ważnym elementem dla uczestników projektu było wystawienie własnego przedstawienia podczas Festynu Integracyjnego w czerwcu nad Jeziorkiem w Żukowie, na Małej Scenie w Żukowie przed publicznością z pobliskiego przedszkola „Krasnoludek”, przygotowanie występu z okazji Dnia Edukacji Narodowej w placówce SOSW oraz wystawienie interaktywnych, niecodziennych Jasełek, w których aktorów stanowili wszyscy wychowankowie placówki.

Zajęcia szkolnego kółka teatralnego realizowane w zabawowej i atrakcyjnej formie przez trzech pedagogów specjalnych (Gabriela Noetzel, Joanna Stencel, Barbara Bulczak), dały możliwość niepełnosprawnym intelektualnie wychowankom rozwijania własnej fantazji i zdolności aktorskich. Kreowały postawę twórczą za pomocą szeroko pojętej ekspresji, wyrażającej się poprzez dramę, taniec, śpiew, muzykę, słowo mówione, aktywność plastyczną.

Podczas cyklu spotkań realizowanego przez pracowników Teatru Szekspirowskiego uczestnicy zwiedzali teatr i jego zakamarki, odbyli warsztaty teatralne oraz na terenie placówki uczestniczyli w lekcji szekspirowskiej, którą zaprezentowano wszystkim uczniom Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Realizacja projektu stworzyła warunki do pobudzenia wszystkich zmysłów beneficjentów, dała możliwość czerpania satysfakcji ze współdziałania w grupie, radość ze wspólnej zabawy i dumę z własnych i wspólnych osiągnięć. Przyczyniła się znacząco do większego zainteresowania niepełnosprawnych intelektualnie wychowanków sztuką i teatrem.


Przygotowała: Barbara Bulczak
2 - 3 grudnia 2016 r.
Szkolenie kadry SOSW - pierwsza pomoc

W ostatni piątek i sobotę cała kadra Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyła w praktycznym szkoleniu pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonym przez Pana Dariusza Gronowskiego – bardzo doświadczonego ratownika medycznego z Gdańska.

Nauczyliśmy się m.in. postępowania w przypadku utraty przytomności, wypadku drogowego, nagłego zatrzymania krążenia, dokładnie poznaliśmy procedury badania stanu poszkodowanego, zabiegów resuscytacyjnych u dorosłego i u dziecka, rozpoznawania objawów wstrząsu i postępowania w przypadku jego wystąpienia, a także działań w przypadku zadławienia się dorosłego, dziecka lub niemowlęcia.

Większość czynności przećwiczyliśmy na fantomach pod okiem pana Dariusza, który korygował każdą pomyłkę lub błąd. Praktycznie zaznajomiliśmy się także z zastosowaniem defibrylatora automatycznego.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto
23 listopada 2016 r.

W zakładce Informacje dla rodziców/opiekunów udostępniliśmy Procedury postępowania kadry pedagogicznej i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żukowie w sytuacjach kryzysowych, zagrożenia bezpieczeństwa i demoralizacji wychowanków


W zakładce Opieka psychologiczno - pedagogiczna umieszczono harmonogram konsultacji terapeutów Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka

listopad 2016 r.

Przygotowana została, obowiązująca w SOSW, Polityka Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem i zapewnienia im bezpieczeństwa "Chronimy Dzieci" - program profilaktyki przemocy wobec dzieci.

Dokument została opracowany przez Panią Barbarę Bulczak i dostępny jest TUTAJ


Rodziców i opiekunów uczniów prosimy o zapoznanie się z powyższym programem.

15 listopada 2016 r.

We wtorek 15 listopada w naszej szkole, jak co roku, gościliśmy Teatr Profilaktyczny „Kurtyna z Krakowa. Aktorzy przedstawili nam spektakl „Świat według Reksia” , opowiadający historię małego chłopca, który pragnie mieć psa, którym się zaopiekuje.

Chłopiec postawił rodzicom warunek, że pies musi być „nowy” i wszyscy mają go mu zazdrościć. Dominik otrzymuje jednak psa ze schroniska dla zwierząt, który jak się okazuje, umie mówić i dzięki temu z czasem potrafi nauczyć małego Dominika odpowiedzialności za swoje zwierzątko. Reks nauczył go jak karmić psa, jak się z nim bawić, wychodzić na spacery i sprzątać po nim. Nauczył go ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Przedstawiona historia była zabawna i pouczająca i bardzo spodobała się szkolnej publiczności.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com
imagebam.com imagebam.com imagebam.com
październik - listopad

Kontynuujemy program "Biblioteka - miejscem dla każdego". W ramach niego 28 października odwiedziliśmy Stację Kultura w Rumii, natomiast 4 listopada gościliśmy w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Więcej - TUTAJ

22 października 2016 r.
Otrzymaliśmy Rekomendację IWRD!

Po kilkuletnich staraniach, spełnieniu bardzo wyśrubowanych standardów dotyczacych terapii uczniów z autyzmem otrzymaliśmy Rekomendację Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Jesteśmy jedyną placówką w województwie pomorskim, która taką rekomendację posiada.


Dokument został wręczony Pani Dyrektor Elżbiecie Roszkowskiej podczas Międzynarodowego Sympozjum Naukowego pt. "Stosowana analiza zachowania w badaniach i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu", które odbyło się w dniach 21 - 22 października 2016 r. w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W Sympozjum aktywnie uczestniczył nasz zespół nauczycieli uczniów z autyzmem, który zaprezentował międzynarodowemu gremium naszą placówkę oraz efekty ciężkiej pracy terapeutycznej.


Zdjęcia - nasza strona facebookowa