top

AKTUALNOŚCI - starsze artykuły
nowsze artykuły
11 lutego 2016 r.
Happening "Bezpieczne Ferie"

W czwartek 11 lutego 2016 r. w placówce odbył się, w dwóch grupach wiekowych, Happening poświęcony bezpiecznym zabawom i sportom zimowym oraz przypominający podstawowe zasady bezpieczeństwa: na drodze, w domu oraz na dworze. Spotkanie przygotowały i przeprowadziły pani Basia oraz pani Alicja.


Zbliża się czas odpoczynku po półrocznej pracy i w czasie wolnym od nauki dzieci i młodzież będzie spędzać ten czas w różny sposób. Nasze spotkanie utrwaliło wszystkim wychowankom zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych, jak również podczas przebywania w domu, np. nie otwierania drzwi obcym osobom, gdy dziecko zostanie samo w domu.

Na nasze spotkanie przybył policjant z Komisariatu w Żukowie - pan Piotr, który opowiedział nam o pracy policjanta, pokazał podstawowy sprzęt i ubiór policjanta, przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym.

Dzieci i młodzież odpowiadali na zimowe zagadki, pytania dotyczące bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań, obejrzeli prezentację multimedialną oraz przedstawili zabawy i sporty zimowe: młodsi z wykorzystaniem rekwizytów, starsi przygotowali interesujące plakaty.

Wszyscy uczestnicy happeningu otrzymali odblaski-znaczki lub opaski odblaskowe, młodsi dyplomy, natomiast starsi smycze na szyję, np. do przypięcia kluczy. W efekcie wspólnej zabawy i pracy powstały kodeksy postępowania w czasie zimy, które zostały przywieszone na tablicy z aktualnymi wydarzeniami w placówce.


MAMY NADZIEJĘ, ŻE WSZYSCY BEZPIECZNIE SPĘDZĄ CZAS WOLNY I RADOŚNIE WRÓCĄ PO FERIACH DO SZKOŁY!


opr. pedagog Barbara Bulczak
3 lutego 2016 r.
WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA

W środę 3 lutego 2016 r. młodsi wychowankowie placówki wzięli udział w zajęciach warsztatowych poświęconych zdrowemu odżywianiu. Spotkanie zrealizowały panie Agnieszka i Monika z Instytutu Żywienia i Rozwoju ELIGO w Gdańsku


Dzieci w przystępny sposób uzyskały informacje, jakie produkty są najważniejsze i najzdrowsze w ich codziennej diecie. Wszyscy próbowali również kolorowych warzyw i owoców; niektórzy co prawda nie wszystkich, lecz następowały próby przełamania oporu przed nowym smakiem.

Teraz wszyscy już wiedzą, że czerwone warzywa i owoce dbają o dobrą pracę naszego serca, żółte o dobry wzrok i urodę, zielone pomagają oczyścić nasze brzuchy i działają jak odkurzacz, natomiast białe wspomagają naszą odporność.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z piramidą zdrowego żywienia oraz wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Wszystkim podobały się takie kolorowe, smaczne i zdrowe zajęcia.

Już niedługo starsi koledzy z gimnazjum i SPP również będą utrwalać zasady zdrowego odżywiania, biorąc udział w praktycznych kulinarnych warsztatach w ramach programu edukacyjnego „ŻYJ SMACZNIE i ZDROWO”, realizowanych wraz z wychowawcami w swoich pracowniach gospodarstwa domowego.

W godzinach popołudniowych pani Agnieszka z ELIGO wygłosiła bardzo ciekawą prelekcję dla rodziców i nauczycieli, dotyczącą problematyki zdrowego żywienia.

Tego dnia odbyły się także śródroczne spotkania klasowe z wychowawcami klas i oddziałów przedszkolnych.



opr. pedagog Barbara Bulczak
styczeń 2016 r.
JASEŁKOWE TOURNEE ZAKOŃCZONE!

Uczestnicy szkolnego kółka teatralnego "KURTYNA W GÓRĘ" wystąpili 15 stycznia z inscenizacją "Zwierzęta przy Żłóbku Jezusa w Betlejem" na Gminnym Przeglądzie Jasełek w Szkole Podstawowej w Niestępowie, gdzie zajęli pierwsze miejsce w kategorii starszych uczniów


Troje naszych wychowanków otrzymało wyróżnienie indywidualne za wspaniała grę sceniczną!
Są to:Agata Kowalska, Jerzy Reszka oraz Paweł Szwocha, którzy zaprezentowali zwierzęta: baranek, wilk oraz wołek. Otrzymali oni szczególne brawa od zgromadzonej publiczności i zwrócili na siebie uwagę konkursowego jury.


Jasełka przedsytawiliśmy 21 stycznia podopiecznym DPS w Glinczu, a na specjalne zaproszenie dnia 28 stycznia udalismy sie na spotkanie z uczniami klas I - III Szkoły Podstawowej w Przodkowie

Po prezentacji Jasełek gościła nas klasa II, której wychowawczynią jest p. Bożena Soroka. Młodsi koledzy zrewanżowali się pokazem fragmentów Jasełek, których bohaterami były postacie z bajek.

Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasza znajomość będzie trwała i nie zabraknie okazji do wspólnych spotkań.


Nasze Jasełkowe tournee zakończyliśmy przedstawieniem dla dzieci z Przedszkola Promyczek w Żukowie.

Dzieci nagrodziły naszych aktorów brawami oraz słodkim upominkiem.


Okres kolędowania uważamy za dobrze wykorzystany!


opr. Barbara Bulczak - opiekun szkolnego kółka teatralnego

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto
25 stycznia 2016 r.
KARNAWAŁOWE SPOTKANIE Z MUZYKĄ BIESIADNĄ

25 stycznia 2016 r. odbyło się w naszej placówce KARNAWAŁOWE SPOTKANIE Z MUZYKĄ BIESIADNĄ


W wybranych przez siebie piosenkach prezentowały się wszystkie zespoły edukacyjne - od przedszkolaków począwszy, a skończywszy na uczniach SPP


Na tle kolorowej, karnawałowej dekoracji, przy dźwiękach instrumentu klawiszowego słychać było znane i lubiane otwory, takie jak: "Szła dzieweczka", "Gdzie strumyk płynie z wolna", "Pieski małe dwa", "Hej, Sokoły!", "Gdybym miał gitarę", "Gdzie się podziały tamte prywatki?" i wiele innych.

Prawdziwym hitem okazał się występ grupy naszych pracowników, którzy specjalnie na karnawałową imprezę przygotowali taniec ze śpiewem "Zasiali górale".


Rozpromienione, uśmiechnięte buzie uczestników spotkania, wspólne śpiewy i spontaniczne ruchy po raz kolejny dowiodły, że MUZYKA NIGDY NIE DZIELI, A ZAWSZE ŁĄCZY



organizatorzy spotkania: Beata Ratajczak i Monika Malc


20 stycznia 2016 r.
Bal Karnawałowy dla najmłodszych

W środę 20 stycznia 2016 r. odbył się coroczny BAL KARNAWAŁOWY dla najmłodszych naszych wychowanków: podopiecznych Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, przedszkolaków oraz uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej.

Po raz kolejny odwiedzili nas aktorzy Stowarzyszenia "Stara Wozownia" z Gdańska, którzy poprowadzili zabawę i zaprezentowali przedstawienie "Gwiazdka choinkowa".


Jak zawsze było barwnie, bajkowo i bardzo radośnie. Były tańce, zabawy, malowanie twarzy i słodkie przekąski. Maluchy i dorośli, poprzebierani w najróżniejsze stroje karnawałowe, bawili się znakomicie!


Bal zorganizowali terapeuci ZWW i SP, a wsparcia finansowego udzieliło Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW




grudzień 2015 r.
Integracyjne warsztaty teatralne „KURTYNA W GÓRĘ”

W grudniu 2015 r przed świętami, w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty teatralne, w których udział wzięli członkowie grupy teatralnej „Czeremuchy„ oraz wychowankowie Ośrodka, biorący udział w projekcie „KURTYNA W GÓRĘ”w ramach realizacji zadania publicznego , dotowanego przez Starostwo Powiatu Kartuskiego oraz naszego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie.


Projekt „Kurtyna w górę”, realizowany od był od kwietnia 2015 do grudnia 2015 roku, poprzez różne działania artystyczne, oparte głównie na dramie, jak również na działaniach praktycznych, związanych z aktywnością techniczno - plastyczną. Dzięki tym zajęciom dzieci i młodzież nabywała nowe umiejętności, wiadomości oraz mogła odkrywać własne zdolności, zyskując wyższe poczucie wartości i wiarę w swoje możliwości.


Grudniowe warsztaty poprowadził opiekun grupy „Czeremuchy” pan Robert Redlicki. Uczestnicy spotkania mieli okazję wykonania wspólnych wprawek głosowych oraz ćwiczeń artykulacyjnych, po czym wychowankowie SOSW zaprezentowali krótkie sceny przygotowywanej inscenizacji „Zwierzęta przy żłóbku w Betlejem”, natomiast młodzież z ZSOiZ w Żukowie przedstawiła fragmenty przygotowywanego spektaklu „Sierotka Marcysia”.

Młodzi adepci sztuki realizujący projekt teatralny, mieli okazję otrzymać wskazówki i rady dotyczące gry scenicznej od pana Roberta Redlickiego, które pozwoliły poczuć się im pewniej na szkolnej scenie. Naszych wychowanków bardzo zainteresowały prezentowane fragmenty spektaklu „Sierotka Marcysia”, stąd grupa „Czeremuchy” została poproszona o prezentację całej sztuki przed uczniami SOSW w Żukowie w styczniu 2016r.Będzie to kolejna okazja na wspólne spotkanie, wymianę wrażeń i doświadczeń.


Jasełka „Zwierzęta przy żłóbku w Betlejem” zostały przedstawione w szkole dnia 22 grudnia 2015r. zaprezentujemy je również 15 stycznia 2016r. na Gminnym Przeglądzie Jasełek w Szkole Podstawowej w Niestępowie



opr. Barbara Bulczak - opiekun szkolnego kółka teatralnego

foto foto foto foto foto foto

20 listopada 2015 r.
Wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni na przedstawienie "Przygody Sindbada Żeglarza"

Dnia 20 listopada 2015 r. uczestnicy projektu teatralnego „Kurtyna w górę" wzięli udział w spektaklu pt. ”Przygody Singbada Żeglarza”, prezentowanym na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Zagrana historia pochodzi z "Księgi Tysiąca i jednej nocy”, w ujęciu poety Bolesława Leśmiana.

Podróż, w którą zabiera nas ze sobą Singbad to morskie, czasami niebezpieczne przygody, nieznane i ciekawe miejsca, interesujące, czasami groźne postacie, które spotyka bohater, a przede wszystkim tęsknota za poznaniem czegoś nowego i przeżyciem kolejnej ciekawej historii.

Sindbad, jako rozbitek, w różnych miejscach spotyka interesujące osoby m. in. Królewnę o imieniu Najdroższa, ptaka - olbrzyma Murumadarkosa, króla Miraża i jego córkę Piruzę, potwora Degiala, czarowników.
Z każdej wyprawy wraca cudownie ocalony do swojego wuja Tarabuka – poety-wierszoklety.


Na scenie pojawili się szczudlarze, akrobatki, zastosowano wybuchy pirotechniczne, teatr cieni oraz niesamowitą scenografię.


Spektakl był fantastycznym, kolorowym i bardzo interesującym przeżyciem dla wszystkich ;)

BARDZO NAM się PODOBAŁO!!!


opr. pedagog Barbara Bulczak

foto foto foto foto foto foto

19 listopada 2015 r.
Warsztaty profilaktyczne "KOŃCOWE ODLICZANIE... ŻYCIE TRACI SIĘ RAZ”

Dnia 19 listopada 2015 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedził Andrzej Piasecki z nowym Programem Profilaktycznym o charakterze warsztatowo-artystycznym „Końcowe Odliczanie…. Życie Traci się RAZ”


Celem przedstawionego programu było uświadomienie młodym ludziom i przedstawienie często tragicznych skutków sięgnięcia i spożycia trucizn pod postacią alkoholu, narkotyków lub nowych syntetycznych narkotyków zwanych dopalaczami. Szczególnie w przypadku "dopalaczy” młodzież nie jest świadoma zagrożeń wynikających z ich spożycia - czasami tylko raz, kiedy może skończyć się to utratą zdrowia na zawsze lub utratą życia.


W zajęciach warsztatowych wzięli udział uczniowie klas V i VI , gimnazjum oraz SPP. Wszyscy mogli sprawdzić „ na sobie” reakcje organizmu, poprzez założenie tzw. „Autogogli” symulujących wpływ alkoholu, narkotyków.

Po ich założeniu trudność sprawiało uczestnikom prowadzenie samochodu kontrolerem w grze komputerowej, przejście po linii prostej, czy też złapanie kierownicy lub kluczyków w specjalnym modelu samochodu. Model ten swoim wyglądem prezentował następstwo wypadku, a jego stan uświadamiał, że osoba która znalazłaby się w środku, poniosłaby duże szkody lub mogłaby stracić życie.


Zajęcia uświadomiły wszystkim, że przez chwilę „fałszywej” wolności, chęci spróbowania „zakazanej, dorosłej rzeczy” można w jednej chwili stracić to, co mamy najcenniejsze - Życie!



opr. pedagog Barbara Bulczak

foto foto foto foto foto foto

13 listopada 2015 r.
Happening pod nazwą „WIEM, CO JEM - czyli Tajemnice PIRAMIDY ZDROWEGO ŻYWIENIA”

Dnia 13 listopada w naszej szkole odbył się happening pod nazwą „WIEM, CO JEM - czyli Tajemnice PIRAMIDY ZDROWEGO ŻYWIENIA”

Spotkania, przygotowane i poprowadzone przez p. Basię Bulczak i p. Alę Hering, zorganizowano w dwóch grupach wiekowych. Były one podsumowaniem dotychczas nabytej wiedzy podczas zajęć z wychowawcami w zakresie zdrowego żywienia dzieci i młodzieży.

Wychowankowie grup przedszkolnych, OREW, klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum, przygotowali prezentację wybranego warzywa lub owocu np. w formie kostiumowej oraz krótki opis walorów zdrowotnych, sposoby przetwarzania i spożywania danego artykułu, które przedstawili podczas happeningu. Każdy zespół przygotował hasła promujące wybrany produkt.

W zespołach SPPprzygotowano natomiast plakaty z wybranym owocem i warzywem, wraz z opisem walorów zdrowotnych oraz głównych sposobów ich spożywania/przetwarzania.

Podczas spotkania układaliśmy z puzzli piramidę zdrowego żywienia, sortowaliśmy produkty spożywcze i układaliśmy je zgodnie z piramidą żywienia i zapotrzebowaniem organizmu na ich spożycie. Sortowaliśmy ilustracje z produktami spożywczymi na „Potrawy zdrowe” i „Potrawy niezdrowe”, rozwiązaliśmy wspólnie krzyżówkę, odgadywaliśmy zdrowe zagadki, przypomnieliśmy sobie, jakich potraw i produktów unikać w naszej diecie, układaliśmy własne piramidy zdrowego żywienia wycinając i przyklejając różne ilustracje artykułów spożywczych - umieszczając je na pięciu piętrach piramidy.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne: w grupie uczniów młodszych pt „Piramida zdrowego żywienia” oraz w grupie uczniów SPP i gimnazjum „Zdrowe żywienie - zdrowy styl życia”


opr. pedagog Barbara Bulczak

30 października 2015 r.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

30 października 2015 r. miało miejsce w naszej szkole ważne wydarzenie dla uczniów klasy I. Tego dnia czworo wychowanków zostało oficjalnie przyjętych do grona „Braci szkolnej” Klaudiusz, Krystian, Maja oraz Kinga złożyli uroczyste ślubowanie ucznia klasy pierwszej, w obecności Pani Dyrektor, Vice - Dyrektor, rodziców, pań wychowawczyń oraz zaproszonych gości.

Imprezę przygotowała i poprowadziła wychowawczyni klasy I p. Stanisława Cirocka, z pomocą p. Honoraty Kotłowskiej- wychowawczyni klasy I-II.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, złożyli ślubowanie, przyjęli „pasowanie na ucznia szkoły” z rąk pani Dyrektor, a na zakończenie otrzymali kolorowe, słodkie niespodzianki. Po uroczystości ślubowania uczniowie wraz z rodzicami świętowali to wydarzenie w szkolnej kawiarence przy smacznym poczęstunku.


Cieszymy się, że grono uczniowskie powiększyło się o nowych, miłych i wesołych kolegów i koleżanki.