t


Projekt "Kurtyna w górę"
07.04.2015 r. - 15.12.2015 r.

Program animacji teatralnej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, kontynuacja projektu"Kaszebsczi tetrownice", realizowanego w zeszłym roku


Uzyskana dotacja Powiatu Kartuskiego - 3067 zł.


Główne cele, założenia i realizacja projektu

Program „Kurtyna w górę” stanowił cykl zajęć teatralnych o charakterze artystyczno – ekspresyjnym, prowadzonych przez dwóch pedagogów specjalnych z przygotowaniem do pracy z grupą z elementami arteterapii.

Projekt skierowany był do grupy 14 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Żukowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Podopieczni pracowali w dwóch grupach wiekowych po 7 osób w grupie (szkoła podstawowa oraz gimnazjum i SPP). Zajęcia prowadzono naprzemiennie: grupa młodsza i starsza na zmianę - godzina raz w tygodniu. Zakładane cele realizacji zostały osiągnięte w pełnym wymiarze.

Program zakładał różnorodność tematyki i form zajęć, szczególny rozwój osobowości, twórcze podejście do życia i problemów oraz uruchomienie wyobraźni uczestników spotkań. Obok opracowania i prezentacji wybranego spektaklu realizacja programu zawierała techniki relaksacji, automasażu, ćwiczenia dykcyjne i ruchowe, dramowe oraz zajęcia manualno-techniczne.

Podczas zajęć przygotowano wybrane spektakle teatralne od początku do końca; opracowując scenografię, choreografię oraz wykonując kostiumy, rekwizyty i elementy dekoracji.


W trakcie trwania projektu przygotowano trzy szkolne spektakle teatralne:
- „Kopciuszek” - zaprezentowany m.in. na Festynie Integracyjnym "Jesteśmy Wśród Was" w maju 2015 r.;
- „Z życia szkoły” – inscenizacja z okazji Dnia Edukacji Narodowej;
- Jasełka „Zwierzęta przy żłóbku w Betlejem”, zaprezentowane społeczności szkolnej oraz na Gminnym Przeglądzie Jasełek w Niestępowie


Podczas trwania programu zrealizowano w ramach wolontariatu 22 zajęcia warsztatowo-artystyczne w szkole, 3 odpłatne warsztaty twórcze, prowadzone przez dwóch animatorów z „Laboratorium twórczości PRYZMAT” w Gdańsku, dwa wyjazdy na spektakle teatralne do Gdańska (Teatr Miniatura) i Gdyni(Teatr Muzyczny) oraz dwa wolontarystyczne spotkania teatralne z członkami grupy teatralnej „Czeremuchy”, pod kierownictwem pana Roberta Redlickiego.
Pod nadzorem pani krawcowej powstały elementy kostiumów do spektakli oraz dekoracje/rekwizyty wykonane na zajęciach z Kreatywności w klasach uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, funkcjonujących przy SOSW.


Podsumowaniem projektu był happening „Życie to jest teatr” podczas, którego zaprezentowano inscenizację –Jasełka” Zwierzęta u żłóbka w Betlejem” przygotowane przez dzieci i młodzież uczestniczące w programie, przedstawiono konkursowe prace plastyczne i techniczne wykonane przez chętnych wychowanków placówki oraz przeprowadzono krótki konkurs podstawowej wiedzy o teatrze.