t

AKTUALNOŚCI - starsze artykuły
nowsze artykuły
5 czerwca 2016 r.
Festyn Integracyjny "Jesteśmy Wśród Was"

Byliśmy Razem, Byliśmy Wśród Was

Po raz kolejny, w dniu 05 czerwca 2016 r. nad Jeziorkiem w Żukowie zrealizowaliśmy Festyn Integracyjny „ Jesteśmy wśród Was”, który wpisywał się w obchody Dnia DZIECKA organizowanego przez OKiS w Żukowie.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Starosta Powiatu Kartuskiego Pani Janina Kwiecień oraz Burmistrz Gminy Żukowo Pan Wojciech Kankowski.

Organizatorzy - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie połączyli wspólne siły, zasoby, pomysły i zaangażowanie, dzięki czemu odbyła się wielka, wesoła impreza, w której głównymi bohaterami były dzieci.

Przez 4 godziny, od 13.00 do 17.00 trwała zabawa z animatorem, pełna konkursów z nagrodami i wesołych pląsów, czynne były plenerowe stanowiska warsztatów plastyczno - technicznych, przygotowanych przez pracowników SOSW w Żukowie oraz warsztat modelowania w glinie z artystą rzeźbiarzem.

Niepełnosprawni wychowankowie Ośrodka zaprezentowali na scenie w taneczno – muzyczne show (zespół Wesołe Nutki oraz grupa taneczna Wolt) oraz przedstawienie pt. „Nieco inna bajka o Czerwonym Kapturku - czyli Urodziny Bajkowej Babci”.

Na scenie wystąpił również zaproszony zespół kaszubski z ludowymi instrumentami.

Dzieci najchętniej wybierały stanowisko malowania twarzy oraz skręcania baloników, dzięki czemu nad Jeziorkiem pojawiły się fantazyjne motyle i ciekawe dzikie zwierzęta. Atrakcją okazała się wizyta mega - maskotek: Kubusia Puchatka oraz Smoka – Zgrywuska - maskotki Gminy Żukowo.

Wszyscy obecni mogli posilić się pyszną grochówką przygotowaną przez Strażaków z OSP w Żukowie, były lody dla wszystkich dzieci, a rodzice dzieci i młodzieży z SOSW przygotowali wspaniałe ciasta.

Na zakończenie festynu odbyła się licytacja na rzecz działalności Stowarzyszenia Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie.

O dodatkowe atrakcje dla dzieci zadbał Ośrodek Kultury i Sportu, dzięki czemu na polanie pojawiły się dmuchane zjeżdżalnie, a tuż obok rozegrano II Wielkie Rodzinne Mistrzostwa Auto Miras z atrakcyjnymi nagrodami.


Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które wsparły nasz festyn oraz firmom:



Usługi Kosmetyczne Bogumiła Bigus w Kartuzach
Gabinet Kosmetyczny „AFRODYTA” w Kartuzach
Restauracja/ Pizzeria ALLADYN w Kartuzach
Kwiaciarnia Krystyna w Kartuzach
Cukiernia Wenzel w Żukowie
Firma ElasPol z Niestępowa
Artysta Rzeźbiarz p. Marek Pankanin
Grafik p. Janusz Kubera
Firma TOPQ
Firma Pro100 Meble
Hurtownia „Patryk” w Kartuzach
Firma POLiKOM w Żukowie
GKRPA w Zukowie



artykuły o Festynie:

artykuł na kartuzy.info

artykuł - expresskaszubski.pl


opracowała: Barbara Bulczak

25 maja 2016 r.
5 maja 2016 r.
Występ Teatru "Kurtyna"

Dnia 5 maja 2016r. naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa, którzy przedstawili profilaktyczny spektakl pt. „Nie jesteś sam”. Obejrzeli go starsi uczniowie naszej placówki: klasy V-VI, gimnazjum oraz SPP.

Bohaterowie przedstawienia to dwoje nastolatków: Ola i Tomek, którzy uczęszczają do VI klasy szkoły podstawowej. Ola uważa, że jej życie jest bardzo nudne i odkąd w ich domu pojawił się mały braciszek rodzice nie interesują się nią tak jak dawniej i dają jej coraz więcej obowiązków. Dziewczyna postanawia coś w swoim życiu zmienić, gdy w parku spotyka nieznajomego Pana, który daje jej woreczek z mieszanką o nazwie „Ciekawość” i który namawia ją aby zrobiła coś szalonego. Tylko dzięki ostrożności jej dobrego kolegi Tomka, Ola nie popełnia głupstwa. Nie pozwala jej palić papierosów, pić alkoholu oraz spróbować dopalacza o nazwie „Ciekawość”.

Okazuje się, że młodzież, która spróbowała tego dopalacza znalazła się w szpitalu z wielkimi problemami zdrowotnymi, a Ola dzięki Tomkowi uniknęła wielu problemów.

Ola dowiedziała się, że nie jest sama ze swoimi problemami i zawsze może liczyć na dobrych przyjaciół, rodziców, którzy wciąż i zawsze ją kochają oraz na pomoc swych nauczycieli w szkole.

Spektakl uświadomił wszystkim, że wcale nie trzeba robić czegoś niemądrego aby dobrze się bawić. Ważni są prawdziwi przyjaciele obok nas i dobry kontakt z rodzicami. Nie należy słuchać nieznajomych i trzeba wystrzegać się sięgania po nieznane produkty. Młodzież dowiedziała się, że dopalacze są bardzo niebezpieczne, gdyż składają się z 12 tysięcy różnych składników, w różny sposób dobieranych i nigdy nie wiadomo jak ratować osobę , która zażyła dopalacz.


opracowała: pedagog Barbara Bulczak

21 kwietnia 2016 r.
Konkurs Kaligraficzny

21 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs kaligraficzny dla klas gimnazjum oraz SPP. To już kolejny taki konkurs w naszej szkole

Zadania były zróżnicowane o różnym poziomie trudności. Pisaliśmy w ciszy i skupieniu. Podobało nam się takie sprawdzanie i utrwalanie wiedzy.

Na koniec zostaliśmy wyróżnieni słodkościami i ołówkami, aby móc teraz jeszcze efektywniej doskonalić swoje umiejętności kaligraficzne. Mamy nadzieję, że za rok znów odbędzie się taki konkurs!


14 kwietnia 2016 r.
Wydział Zabaw

W czwartek, 14 kwietnia odwiedziliśmy wraz z dziećmi z autyzmem Wydział Zabaw, który mieści się w Europejskim Centrum Solidarności.

Ten interaktywny plac zabaw dostarczył naszym dzieciom wiele radości i nieskrępowanej zabawy. W basenie z niebieskich piłek można się było poczuć jak na prawdziwym statku, dreszczyku emocji dostarczało przechodzenie przez liczne tunele i rury umieszczone pod sufitem. Zjeżdżalnia cieszyła się dużym powodzeniem, podobnie jak „suwnica”, z której dzieci chętnie korzystały przy pomocy nauczycieli.

Interesującą zabawą była poczta pneumatyczna, informacja zapisana na kartce szła przez rury umieszczone pod sufitem do stanowiska animatorów. Ciężko było przysunąć statek do siebie, ale wspólnymi siłami i zdecydowanym ciągnięciem za linę Natalka odniosła sukces :)

Wiele radości sprawiało budowanie statku z ogromnych klocków, a także wszelkie gry interaktywne na tabletach umieszczonych na placu zabaw, takie jak czyszczenie morza ze śmieci, czy ładowanie statku tak żeby nie zatonął. Dzieci bawiły się wspaniale i bezpiecznie!


13 kwietnia 2016 r.
Spotkanie z Wiolettą Piasecką

13 kwietnia 2016r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum naszej placówki uczestniczyli w spotkaniu z pisarką książek dla dzieci Wiolettą Piasecką. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowej przy Bibliotece Samorządowej w Żukowie.

W różnorodny świat przygód i historii bohaterów swoich książek autorka wprowadziła dzieci w formie zabawy. Był kabarecik kukiełek, pacynek wydających różne dźwięki, zagadki piłkarskie, przyrodnicze no i oczywiście magiczne wróżby na kolorowych karteczkach: „Zostaniesz panią premier”, „Zwiedzisz cały świat”, „Będziesz sławnym detektywem”, „Wygrasz You Can Dance” i wiele innych. Śmiechu było co niemiara!


Nasi uczniowie na scenie bawili się w teatr. Naśladowali odgłosy ukochanych zwierzątek, wyrażali i przeżywali różne emocje. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały również o smutnym dzieciństwie H.Ch. Andersena, o losach chorej dziewczynki, o ich marzeniach, potrzebie miłości oraz o konieczności pomagania innym i o tym, że nigdy nie wolno tracić nadziei.


Za piękne bajkowe chwile uczniowie podziękowali Wiolettcie Piaseckiej dużą, wiosenną laurką i kwiatami - pracami wykonanymi w świetlicy szkolnej pod okiem pani Moniki Malc.

Mieli również możliwość kupienia książek autorki z dedykacją.


Wioletta Piasecka podziękowała wszystkim dzieciom naszej placówki swoją książką „Mała cyganeczka”, za którą serdecznie dziękujemy.


Kochajmy książeczki! W książeczkach tyle się dzieje!....
Czego doświadczają na co dzień nasi wychowankowie. ;)

Organizatorzy
Beata Ratajczak
Monika Malc

4 kwietnia 2016 r.
Multimedialna lekcja ekologii.

Nadeszła wiosna, a z nią czas odświeżenia sobie wiadomości o tej najpiękniejszej porze roku. Klasa I gimnazjum wykorzystała w tym celu tablicę multimedialną oraz stronę internetową E-podręczniki. Po obejrzeniu prezentacji ekodzieciaki, uczniowie przystąpili do rozwiązywania testów sprawdzających.

Wszystkim poszło znakomicie!!! Taka nauka przez zabawę to sama przyjemność!!


foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto
1 kwietnia 2016 r.

Konferencja "Praca z uczniem ze spektrum autyzmu"

W piątek 1 kwietnia odbyła się konferencja „Praca z uczniem ze spektrum autyzmu”, zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przy współpracy SOSW ze Stowarzyszeniem „Świat Autyzmu” z Kartuz.

Na konferencje przybyło 50 gości – nauczycieli, terapeutów, pedagogów i psychologów z całego powiatu kartuskiego: Banina, Mojusza, Leźna, Miszewa, Szopy, Kielna, Chwaszczyna, Staniszewa, Borkowa, Tuchlina, Kamienicy Szlacheckiej, Goręczyna, Kiełpina, Kartuz i Żukowa.

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliły się z nami Marzena Krefta, Liliana Zaborowska, Katarzyna Przychodna, Barbara Bulczak, Anna Labuda oraz Halina Tusk.


Na spotkaniu poruszono istotne zagadnienia związane z diagnozą i terapią osób z autyzmem oraz radzeniem sobie z zachowaniami trudnymi uczniów. Przedstawiono również możliwości wsparcia, prawa i obowiązki rodziców, opiekunów i nauczycieli uczniów z autyzmem. Prelegenci zaprezentowali również własne doświadczenia zarówno z pracy terapeutycznej w Ośrodku jak i w szkole publicznej. Zainteresowani mieli także możliwość zapoznać się ze strukturą klas uczniów z autyzmem, planami dnia, systemami motywacyjnymi oraz bazą lokalową i dydaktyczną całej placówki.


Co jednak najważniejsze była to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń. Duże zainteresowanie i owocna współpraca są sygnałem, że takich inicjatyw z pewnością będzie więcej!


zarowa

Relacja z konferencji także TUTAJ (Express kaszubski)



materiały z prezentacji p. Barbary Bulczak dostępne są Tutaj



przygotowała: Patrycja Łaga


18 marca 2016 r.
W oczekiwaniu na Jajeczne Święta ;)

W piątek 18 marca klasa I gimnazjum, wspólnie z młodszymi kolegami z klasy II SP przygotowując się do świąt Wielkanocnych postanowili zrobić jajecznicę.

Po wysłuchaniu opowiadania o jajkach przystąpili do pracy. Zgodnie z tradycją wiosenną oprócz jajek w jajecznicy znalazł się również pierwszy tegoroczny szczypiorek. Danie smakowało wszystkim i było dobrym przedsmakiem świąt – Świąt Jajecznych!

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto

przygotowała: Sabina Kolka

Przygotowania do prezentacji podczas eliminacji regionalnych ODYSEI UMYSŁU w Gdańsku ZAKOŃCZONE!

Od grudnia 2015 roku 7 – osobowa grupa wychowanków z naszego Ośrodka brała udział w zajęciach kreatywnych w „Laboratorium Twórczości - PRYZMAT” w Gdańsku, w celu przygotowania się do gościnnego występu podczas Regionalnych Eliminacji Odysei Umysłu ze scenką „Historia Zęba” PROBLEM DLA JUNIORÓW: PRZEDMIOTÓW PRZYGODY PRZEDZIWNE.
W sześciu zajęciach warsztatowych uczestniczyliśmy dzięki sfinansowaniu ich przez nasze Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie.


Podczas tych spotkań uczestnicy wybierali tematykę odgrywanej scenki, dokonali przydziału ról, zadbali o stroje, które częściowo musieli samodzielnie wykonać oraz wykonali scenografię, gdzie: wkręcali śruby, odmierzali i przycinali listwy, przyczepiali materiał do listewek meblarskim zszywaczem oraz malowali płótno i kontury szczęki.

W zakresie zadań majsterkowicza nieoceniony okazał się Mateusz oraz Hania, natomiast umiejętnościami malarskimi szczególnie wykazały się Magda, Paulina, Agnieszka i Kinga. Ważną i odpowiedzialną rolę pełnił Jurek, który został wybrany na narratora tekstu.

Kolejno w poszczególne role wcielili się:
Mateusz - Ząb,
Paulina - Czarownica Próchnica,
Agnieszka – Zarazek nr1 - OLO Zarazolo,
Kinga – Zarazek nr 2,
Magda - Dziecko oraz Szczoteczka do zębów
i Hania – Szalone Wiertło dentystyczne.


Finał przygotowań nastąpił 13 marca w Pozytywnej Szkole Podstawowej, gdzie spotkało się 130 drużyn z województwa pomorskiego. Nasi reprezentanci wszyscy otrzymali medale oraz zostali ocenieni przez 6- osobowe Jury, otrzymując 150 punktów na możliwych 200, jeden karny punt dostaliśmy za pomoc z zewnątrz ( podpowiedź).

Trenerem drużyny była pani Basia Bulczak oraz pani Karolina Cichoń i pan Marcin Foppke, którzy spotykali się z naszą grupą w „Laboratorium Twórczości”

Nasi wychowankowie mieli możliwość obejrzeć kilka innych przedstawień, kibicować kolegom z drużyn PRYZMATU i przede wszystkim uczestniczyć i przeżywać niesamowitą atmosferę spotkania, a była to niezapomniana PRZYGODA!


opracowała pedagog Barbara Bulczak


8 marca 2016 r.
Wyjazd do Kartuz do Centrum "Kreatywni".

Klasa Ib gimnazjum oraz klasa II szkoły podstawowej postanowiły nietypowo uczcić Dzień Kobiet.

Uczniowie wybrali się pomorską koleją metropolitalną do Kartuz. Odwiedzili tam centrum Kreatywni które mieści się w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Uczestniczyli tam w warsztatach „ABC Komputera”.

Po warsztatach uczniowie udali się na posiłek oraz korzystając z pięknej wiosennej pogody przespacerowali się po Kartuzach. Po udanym spacerze wszyscy udali się na dworzec kolejowy i pociągiem wrócili do szkoły.

Dzień Kobiet w takim wydaniu przypadł do gustu wszystkim jego uczestnikom!


8 marca 2016 r.
Dzień Kobiet w naszym Ośrodku.

W dniu 8 marca, z okazji Dnia Kobiet wszyscy wychowankowie spotkali się w sali świetlicy szkolnej, aby wspólnie świętować Dzień wszystkich dziewczynek i pań.


Spotkanie poprowadziły pani Basia i pani Gabrysia. Uczniowie z podziałem na trzy grupy wiekowe, obejrzeli przygotowane na tą okazję prezentacje multimedialne, w których głównymi bohaterkami były dziewczęta z naszej szkoły.

W tym dniu rozstrzygnięty został plebiscyt na Najsympatyczniejszą koleżankę, gdzie swoje głosy mogli oddawać chłopcy z naszego Ośrodka.

Wszystkie dziewczynki otrzymały upominek. Były to pokrowce na telefon, kosmetyki dla starszych dziewcząt lub inny drobiazg. (sfinansowane przez Stowarzyszenie).


Wszystkim Paniom i Dziewczynkom
chłopcy odśpiewali gromkim głosem 100 Lat!


W klasach natomiast świętowano przy herbatce/kawie i pysznym cieście. Było to dzień pełen radości i wrażeń :)

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

Przedszkole, orew i Szkoła Podstawowa - Gimnazjum i SPP


Wszystkim Paniom i Dziewczynkom na każdy dzień życzymy Wszystkiego Najlepszego !!!


opracowała pedagog Barbara Bulczak

-------
na zdjęciach finalistki plebiscytu na „Najsympatyczniejszą Koleżankę”:
przedszkole - Wiktoria Potracka
klasy I - III SP - Kinga Kaczmarek
klasy IV - VI SP - Karolina Kwidzińska
gimnazjum - Hanna Hinz
SPP - Karolina Cudnik, Agata Keler


foto foto foto foto foto foto