t


Projekt "Trzy x A - animator, aktor, artysta" - warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
logo teatr
13.04.2017 r. – 15.12.2017 r.

Pomysł i realizacja projektu: Barbara Bulczak, Gabriela Noetzel. Współpraca: Joanna Stencel


Uzyskana dotacja Powiatu Kartuskiego - 2194 zł.


Realizacja projektu

Program „Trzy x A - animator, aktor, artysta” - warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, realizowano w formie szkolnego kółka teatralnego oraz zajęć teatralnych z profesjonalnymi pracownikami teatrów, w grupie 14 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Przeprowadzono 18 spotkań pozalekcyjnych realizowanych w szkole, na zmianę w dwóch grupach, dla wszystkich (14 osób) zajęcia warsztatowe w Teatrze Szekspirowskim, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz dwa wyjazdy na spektakle teatralne do Trójmiasta.

Zajęcia kółka teatralnego w szkole prowadziło społecznie troje nauczycieli dyplomowanych z wykształceniem wyższym, z ukończonym kursem arteterapii, posiadających kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.


Program „Trzy x A - animator, aktor, artysta”- miał charakter otwarty i był modyfikowany w zależności od sugestii uczestników, ich potrzeb i inwencji twórczej. Zajęcia nie były nastawione na wiedzę, ale na „zabawę w teatr”, na rozwijanie umiejętności, kształtowanie zainteresowań teatralnych, samorealizację i podniesienie własnej wartości pracy ucznia.

Podczas realizacji zajęć kółka w placówce, główną metodę stanowiła „metoda 3 Worki”, która prowadziła do pobudzenia kreatywności uczestników, rozwijała ich wyobraźnię, pozwalała poprzez improwizację tworzyć wspólną historię i dowolnie ją zmieniać lub zakończyć.

Metoda ta inspirowana była działaniami londyńskiego ośrodka rozwoju kreatywności dzieci Children's Story Centre Discover.

W trzech workach znajdowały się 3 kategorie przedmiotów - chusty, kukiełki i maskotki i tzw. niespodzianki. Uczestnicy losowali różne fanty, identyfikowali się z wylosowanym pluszakiem, pacynką, nadali mu imię, opowiadali lub pokazywali, co ta postać robi we wspólnie kreowanej scenie, improwizacji. To uruchamiało ich wyobraźnię i powodowało, że możliwe było tworzenie wspólnej opowieści, spektaklu.

Treść opowieści zapisywana była przez opiekuna, a na kolejnych zajęciach była redagowana i wspólnie odgrywana przez dzieci/młodzież i ich kukiełkowych/pacynkowych bohaterów z wykorzystaniem dramy, inscenizacji i ćwiczeń pantomimicznych.

Do powstałych scenek, opowieści uczestnicy zajęć wykonali ilustracje, które zostały umieszczone w wydrukowanej wersji historii.

Wypracowane opowieści stanowią krótkie autorskie spektakle, stworzone przez grupę z opiekunami od samego początku do prezentacji

Jeden taki spektakl wymyślony, wyreżyserowany i odegrany samodzielnie przez beneficjentów projektu zaprezentowany został przed publicznością szkolną, rodzicami oraz poza szkołą -na Małej Scenie w Żukowie przed przedszkolakami


Podczas spotkań warsztatowych zrealizowanych w teatrach dzieci/ młodzież m.in. zapoznali się z elementami składającymi się na widowisko teatralne (gra aktorska, reżyseria, dekoracja, kostiumy, charakteryzacja, rekwizyty); poznali znaczenie niewerbalnych środków komunikacji (gest, wyraz twarzy, mimika, postawa ciała)itp.


Podczas realizacji programu przeprowadzono:

  • Spotkania kółka teatralnego z wykorzystaniem „metody 3 worki”
  • Inscenizacje na bazie materiału lekturowego lub tekstów własnych i ich adaptacji
  • Występy z okazji świąt szkolnych, okazjonalnych, Jasełka itd.
  • Przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” zaprezentowane podczas Festynu Integracyjnego
  • Oglądanie zawodowców – wyjazd do Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże w Gdańsku, do Teatru Miniatura (spektakle "Koziołek Matołek","Księżniczka na ziarnku grochu")
  • Warsztaty „Chemia teatru” oraz lekcję teatralną i warsztaty do spektaklu
  • Redagowano teksty użytkowe związane z przedstawieniem (zaproszenie, ogłoszenie, afisz)

Program „Trzy x A - animator, aktor, artysta”- warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w naturalny i atrakcyjny sposób ułatwiał wszystkim uczestnikom czynny kontakt ze sztuką, pobudzał ich wyobraźnię i wyzwalał ekspresję twórczą. Pozwalał na swobodne wyrażanie przeżyć, emocji a poprzez wspólne działanie i kontakty z innymi, a przede wszystkim pozwalał na czerpanie osobom z niepełnosprawnością intelektualną radości z zabawy z innymi i dumy ze wspólnie wypracowanego osiągnięcia.

Warsztaty teatralne w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku

Szkolna grupa teatralna ”Kurtyna w górę” październik rozpoczęła bardzo pracowicie i aktywnie. Członkowie teatrzyku wraz z opiekunami p. Gabrysią i p. Basią w dniu 02.10. 2017r. udali się, w ramach realizowanego projektu do Teatru Wybrzeże, mieszczącego się na Placu Węglowym w Gdańsku.

Wzięliśmy tam udział w ciekawych warsztatach teatralnych na scenie Malarnia oraz zwiedziliśmy teatr, zaglądając w jego różne zakamarki.

Byliśmy na widowni, na scenie głównej, na małej scenie, w magazynie, w piwnicy, w garderobie aktorów, w charakteryzatorni oraz w klubie aktora. Widzieliśmy różne rekwizyty: od wielkich drzwi po pluszowego pająka Teklę oraz szczura Stefana.

W charakteryzatorni oglądaliśmy peruki oraz zdjęcia elementów wykonywanej charakteryzacji, widzieliśmy też sztuczną krew oraz maść do wykonywania blizn i inne ciekawe akcesoria. Poznaliśmy zasadę działania sceny obrotowej, przyglądaliśmy się reflektorom, kurtynom, zapadniom, poznając tajniki szybkiej zmiany scenografii spoza kulis teatru.

Do Teatru Wybrzeże wrócimy w listopadzie na spektakl „Koziołek Matołek”.


GALERIA ZDJĘĆ
teatr opera Ksiezniczka na ziarnku
Warsztaty w Teatrze Wybrzeże
2.10.2017 r.
Spektakl "Koziołek Matołek"
23 listopada 2017 r.
"Ksieżniczka na ziarnku grochu"
5 grudnia 2017 r.