Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy


03.03.2009 r. - 30.11.2009 r.


Projekt „Obcowanie z pięknem przyrody i architektury w Parku Oliwskim jako terapeutyczna metoda pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną”.



Uzyskana dotacja Powiatu Kartuskiego

Główne cele, założenia i realizacja projektu

W projekcie bezpośrednio brało udział 12 podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie - grupa wychowanków Szkoły Podstawowej Nr 2 przy SOSW w Żukowie niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym w wieku od 9 do 13 lat., natomiast na wycieczki zostali także zaproszeni pozostali niepełnosprawni uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 przy SOSW. W realizacji zadań udział wzięli nauczyciele i opiekunowie SOSW oraz rodzice dzieci.



Podopieczni poznali przyrodę i architekturę Parku im. Adama Mickiewicza w Gdańsku – Oliwie. Obserwowali cykliczne zmiany zachodzące w przyrodzie (różna szata drzew), doznali przeżyć estetycznych podczas bezpośredniego obcowania z roślinnością i zwierzętami występującymi w parku. Uświadomili sobie konieczność ochrony przyrody i zabytków. Nauczyli się właściwego zachowania podczas pobytu w parku. Podjęli konkretne zadanie na rzecz ochrony środowiska poprzez posadzenie nowych drzew na terenie Ośrodka. Poznali nowe techniki plastyczne, wykorzystując interesujące materiały papiernicze i malarskie. Korzystali z nowych źródeł wiedzy jakimi były albumy i przewodniki przyrodnicze. Nabyli szereg istotnych informacji i umiejętności podczas spotkania z leśnikiem, zajęć praktycznych w szkole (wykonanie zielnika, metryczek drzew, wystawy fotografii i własnych prac plastycznych). Ponadto przebywali w radosnej i bezpiecznej atmosferze, sprzyjającej zaangażowaniu wychowanków podczas wycieczek i zajęć w szkole. Zacieśniły się więzy emocjonalne między rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami. Przeżywali pozytywne doświadczenia społeczne (słabe i mocne strony, wykorzystanie posiadanych umiejętności i możliwości).


Uczniowie zdobyli wiele nowych, różnych umiejętności i wiadomości przyrodniczych, plastycznych i wychowawczych. Bezpośredni kontakt z przyrodą w różnych porach roku i architekturą parku w Gdańsku – Oliwie skutecznie wspierał rozwój emocjonalny wychowanków, wzbogacał doznania estetyczne, uświadamiał potrzebę ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego regionu.



Podczas cyklicznych wycieczek do Parku uczniowie zauważali zmieniającą się szatę przyrodniczą drzew, obserwowali zachowania zwierząt w parku, zapoznali się z zasadami zachowania podczas pobytu w parku, podziwiali budowlę i wnętrze Katedry Oliwskiej, wysłuchali koncertu organowego, zapoznali się z wystawą rzeźby współczesnej, otoczeniem Pałacu Opatów. Poznali bezpośrednio dwa rodzaje ogrodów w parku (francuską i angielską). Poszukiwali pomników przyrody i egzotycznych drzew. Dokonywali (na miarę ich możliwości) pomiarów wysokości i obwodu drzew. Zbierali liście w celu wykonania zielnika. Fotografowali interesujące obiekty i roślinność. Wdrażali się do bezpiecznego zachowania się w miejscach publicznych i autokarze. Na wycieczki wychowankowie pojechali autokarem firmy Albatros. Zabezpieczenie podczas wycieczek zapewniali nauczyciele SOSW oraz rodzice dzieci.


Podczas zajęć przyrodniczych w szkole opracowali „Regulamin Przyjaciela Parku”, wykonali zielnik i metryczki drzew. Wykonali gazetkę fotograficzną pt. „Park Oliwski – nasze ulubione miejsce”. Korzystali z zakupionych albumów i przewodników przyrodniczych, informacji z Internetu, posadzili trzy drzewka na terenie Ośrodka, brali udział w spotkaniu z leśnikiem p. Pawłem Bukowskim z Nadleśnictwa Kolbudy.


Podczas zajęć plastycznych wykonali plakat „Mieszkańcy Parku” (technika collage), cykl prac plastycznych: Zimowa szata drzewa, Wiosenna szata drzewa, Letnia szata drzewa, Jesienna szata drzewa, wykorzystując następujące techniki plastyczne: rurki z papieru, malowanie temperą, rysowanie kredką olejną na papierze ściernym, collage z bibuły. Malowali farbami na drewnie.


Projekt zakończył się konkursem wiedzy przyrodniczej pt. „Dlaczego trzeba chronić przyrodę” w którym wzięli beneficjenci oraz pozostali uczniowie SOSW.


W trakcie tego spotkania uczestnicy opracowali postulaty dotyczące ochrony przyrody i wykonali „Drzewko życzeń dla przyrody”, zaprezentowali swoje prace plastyczne, tematyczne albumy fotografii (Zima w Parku Oliwskim, Wiosna w Parku, Lato w Parku, Jesień w Parku, Zajęcia w szkole). Uczniowie, którzy uzyskali trzy pierwsze miejsca otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, emblematy i ołówki, pozostali uczestnicy projektu uzyskali wyróżnienia w postaci dyplomów, emblematów i ołówków.


Podczas trwania projektu prezentowaliśmy prace plastyczne i fotografie na wystawie w holu głównym naszego Ośrodka.


Efektem końcowym programu była stworzona na zajęciach z informatyki prezentacja multimedialna zawierająca wiadomości dotyczące kultury i tradycji kulinarnych wybranych krajów Europy, przepisy kulinarne wykonanych przez uczniów dań/potraw i deserów ze zdjęciami.


Podsumowaniem projektu był przygotowany happening – Przyjęcie po Europejsku z udziałem zaproszonych gości, podczas którego degustowaliśmy potrawy i desery charakterystyczne dla danego kraju.



Projekt napisały i zrealizowały panie: Katarzyna Gmurek i Marlena Żyrek
Galeria zdjęć